Volkswagen elektrikli araçta liderlik hedefliyor

Şirket 2030 yılında 300 elektrikli modele sahip olmayı hedefliyor

16 Eylül 2017

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Alman Volkswagen 2030 yılına kadar elektrikli araç üretimi için 20 milyar avroluk yatırım, 50 milyar avroluk da satın alma yapacağını açıkladı.

Şirketin Yönetim Kurulu Matthias Müller Frankfurt otomobil fuarında yaptığı açıklamada Volkswagen grubunun elektrikli otomobil üretiminde lider olmayı hedeflediğini söyledi.

Müller konuşmasında Volkswagen’ın bu hedef doğrultusunda  2025 yılına kadar 50’si tam elektrikli, 30’u ise plug-in hibrit olmak üzere en az 80 elektrikli araç üreteceğini söyledi.

Şirket 2030 yılında ise 12 ayrı markasının sahip olduğu 300’den fazla modelin her birinin mutlaka elektrikli veya plug-in hibrit motorlu bir versiyonu üretecek.
Volkswagen bu hedefi için 20 milyar avroluk yatırım yapacak iken, bu araçlar için ihtiyaç duyacağı pillere de 50 milyar avro kaynak ayıracak.

Bununla birlikte Matthias Müller ihtiyaç duyacakları pil ihtiyacının yıllık 150 GWh olduğunu, bunun ise bir Gigafactory’nin yıllık üretim kapasitesinin dört katına denk olduğuna dikkat çekti.

Volkswagen grubunun içinde Audi, SEAT, Lamborghini, Bentley, Bugatti, Ducati, Porsche, Scania, MAN, Škoda gibi otomobil markaları bulunuyor.

Volkswagen 2016 yılında yaşadığı emisyon skandalına rağmen dünyada en fazla satış yapan otomobil şirketi olmuştu.