Vestas’a Rekor Sipariş

Vestas’ın EDP Renovaveis’ten 2.100 megavatlık sipariş aldığı açıklandı

5 Mayıs 2010

Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas’ın 2.100 megavatlık rekor sipariş aldığı açıklandı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Portekizli EDP Renovaveis şirketi tarafından verilen sipariş Vestas’ın tarihinde bir seferde aldığı en büyük sipariş olma özelliğini taşıyor.

Vestas’ın 2010 ile 2012 yılları arasında sağlamakla yükümlü olduğu türbinler EDPR’nin Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa’daki operasyonlarında kullanılacak. EDPR’nin bu siparişi aynı zamanda şirketin bu dönem içerisinde ihtiyaç duyacağı türbin miktarının yarısını oluşturuyor.

Avrupa’nın en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan EDP Renovaveis aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü rüzgar enerjisi şirketi. Şirketin halihazırda rüzgar enerjisindeki kurulu gücü 6.227 megavat iken şirketin geliştirilme aşamasında olan projelerinin toplam büyüklüğü ise 30.310 megavat düzeyinde.
Vestas ile EPDR arasında bir yılda beri süren görüşmeler, Vestas’ın EDPR’nin talep ettiği teknolojik yenilikleri sağlaması ve düşen rüzgar türbini maliyetleri sayesinde bu yıl sonuçlanabildi.

Uzmanlara göre geçen yıl küresel düzeyde yüzde 18 oranında düşen türbin maliyetleri özellikle Çinli firmaların rekabetine karşı büyük firmaların üretim süreçlerinde iyileştirmeye gitmesi sayesinde yaşandı.

Vestas geçen hafta ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 32 kayıp ile toplam gelirlerinin 755 milyon avroya düştüğünü açıklamıştı. Şirket buna rağmen açıklamasında 2010 için iyimser bir hedef çizerek görüşmeleri devam eden 8.000 – 9.000 megavatlık sipariş beklediğini ve 2010 yılında daha önce öngörülen sayı olan 1.300’ü aşarak  istihdamlarını net olarak 3.400 kişi artıracağını duyurmuştu.