Vestas Süloğlu RES projesi için sipariş aldı

Edirne’de gerçekleştirilecek olan projenin 2015 yılında devreye girmesi planlanıyor

3 Kasım 2014

Danimarkalı rüzgâr türbini üreticisi Vestas’ın Türkiye’de gerçekleştirilecek bir rüzgâr enerjisi santrali (RES) projesi için 66 MW’lık türbin siparişi aldığı açıklandı.

Vestas tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada türbinlerin Alman enerji şirketi Steag GmbH tarafından Edirne’de gerçekleştirilecek olan Süloğlu RES projesi için sağlanacağı bilgisi verildi.

Açıklamaya göre Vestas projenin türbinlerinin tedariği dışında kurulumları ve santralin devreye alınması aşamalarından da sorumlu olacak.

Projenin türbinlerinin sevkiyatının 2015’in ikinci çeyreğinde tamamlanması, santralin ise yılın son çeyreğinde devreye alınması planlanıyor. Vestas Süloğlu RES projesi için AOM 4000 (Active Output Management) sözleşmesi kapsamında 10 yıl boyunca bakım ve onarım hizmeti de sağlayacak.

Süloğlu RES projesinin devreye girdiğinde yıllık 234.000 kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor. 40.000 kişilik konutun yıllık elektrik tüketimine denk olan bu üretim ile her yıl 107.600 tonluk karbondioksit salımının önüne geçilebilecek.

Projede kullanılacak V126-3.3MW rüzgâr türbinleri ise Vestas tarafından, düşük rüzgârlı bölgeler için geliştirilen son modeller arasında yer alıyor. Türkiye’de ilk defa kullanılacak olan bu türbinlerden 30 Haziran 2014 itibari ile tüm dünyada toplam 17 MW gücüne sahip 5 adedi devrede bulunuyordu.

EPDK Süloğlu RES projesi için 16 Mart 2011’den geçerli olmak üzere 49 yıllığına, 60 MW’lık elektrik üretim lisansı sağlamıştı.

Vestas türbinlerinin Türkiye’deki toplam rüzgar enerjisi gücü içindeki mevcut payı ise 804 MW.