Vestas hem sipariş hem zarar rekoru kırdı

Şirket 2012’nin ilk çeyreğinde rekor sipariş almasına rağmen tarihinin en yüksek zararını yaşadı

16 Mayıs 2012

Vestas 2012 yılı ilk çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı.

Şirket CEO’su Ditlev Engel tarafından yapılan açıklamada Vestas’ın bu dönemde siparişlerinin 1.269 MW artarak 10 milyar avro ile rekor düzeye ulaşmak ile birlikte dönemsel zararının ise şirket tarihinin en yüksek seviyesi olan 162 milyon avroya yükseldiği belirtildi. Şirketin geçen yılın aynı dönemindeki zararı ise 85 milyon avro idi.

Açıklamada şirketin yıl başında açıkladığı, işten çıkarmaları da kapsayan yıllık masraflarını 150 milyon avro azaltacak önlemlerini henüz hayata geçirmediği bilgisi verilirken şirketin daha fazla çalışanını işten çıkarmayı düşünmediği belirtildi.

Dönemsel zararların nedeni olarak ise Ar-Ge çalışmalarının beklenenden yüksek olması ile Vestas’ın bu dönem içerisinde, 2009 ile Eylül 2011 arasında teslimatı yapılan 376 adet V90-3.0 MW türbinlerinin dişli kutularında üretim hatası nedeni ile ortaya çıkan ek tamir, bakım ve değişim işlemlerinin 40 milyon avroluk maliyete ulaşması gösterildi.

Şirketin satışları bu dönemde yüzde 4’lük artış ile 1.06 milyar avrodan 1.1 milyar avroya yükselirken şirket yılın tamamı için ise 6.5 ila 8 milyar avro arasında satış öngörüyor. Vestas yıl sonunda vergi ve faiz öncesi kar oranının ise sıfır ila 4 arasında olmasını öngörüyor. Bu oran 2011 yılı için yüzde -0.7 idi.

Vestas CEO’su Ditlev Engel ilk çeyreğin kuşkusuz şekilde hayal kırıklığı olduğunu söylerken bu duruma yüksek türbin maliyetleri, beklenmeyen ek tedarik garantileri ve öngörülenden daha düşük teslimat yapabilmekten kaynaklandığını ifade etti.