Vestas ”Hayalet” Türbin Üretti

Vestas’ın geliştirdiği teknoloji rüzgar tarlalarının radar gözlemlerini bozma endişesini ortadan kaldırıyor.

1 Temmuz 2011

Vestas özellikle askeri bölgeler ve havaalanı yakınları olmak üzere bazı bölgelerdeki rüzgar enerjisi santrali yatırımlarında karşılaşılan radarda görünme sorununa çözüm getirdiğini açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada savaş uçaklarında kullanılanlar ile aynı malzemelerden üretilen, aynı zamanda türbin tasarımınında değiştirildiği üç kanatlı bir rüzgar türbininin radarlarda görünme oranını yüzde 99 oranında gerileterek 20 desibel seviyesine düşürdüğü belirtildi.

Vestas’ın savunma sanayii şirketi QinetiQ ile beraber 5 yılda geliştirdiği teknoloji ayrıca İngiltere hükümeti tarafından da finansal olarak desteklendi. Vestas’ın V90 modelli türbini ile ilk prototopinin İngiltere Norfolk’taki Swaffham rüzgar tarlasında kurulumu gerçekleştirildi.

Rüzgar santrallerinin radar sistemlerinde yarattıkları görüntülerin askeri ve hava trafiği amaçlı gözlemlere zarar vermesi nedeni ile Türkiye de dahil olmak üzere bir çok ülkenin ordusu bu yatırımlara karşı özel önlemler alınmasını ve kısıtlamalar getirilmesini istiyor. Vestas tarafından verilen bilgilere göre dünyada bu durumda loan planlama aşamasındaki rüzgar enerjisi yatırımlarının kurulu güç olarak büyüklüğü ise 20 GW seviyesinde.

Vestas’ın Ar-Ge bölümü başkanı Finn Strøm Madsen konu ile ilgili açıklamasında askeri görünmezlik teknolojisini başarılı bir şekilde Vestas’ın rüzgar türbinlerine uyguladıklarını ve bu türbinlerin radar endişeleri ile daha önce yasaklanmış bölgelere yerleştirilmesinin mümkün olacağını söyledi.

Vestas yetkilileri test aşamasındaki bu yeni teknolojiyi ticarileştirmeyi planladığını söylerken zaman konusunda yorum yapmayı reddetti.