Vestas 2015 Hedeflerine Ulaşamayacağını Açıkladı

Dünyanın en büyük rüzgar türbin üreticisi Danimarkalı Vestas’ın 2015 yılı için koyduğu finansal hedeflere ulaşamayacağı açıklandı.

10 Kasım 2011

Vestas CEO’su Ditlev Englev tarafından yapılan açıklamada şirketin 2009 yılında, 2015 yılı için belirlediği 15 milyar avroluk gelir ve vergi ile faiz ödemeleri öncesi yüzde 15’lik kar marjı hedeflerine ulaşamayacağı ifade edildi.

Ditlev Engel bu duruma gerekçe olarak ise OECD bölgesinde yaşanan ekonomik yavaşlama ve geleceğe yönelik belirsizliği gösterdi.

Vestas üst yöneticisi tarafından yapılan açıklamanın sonrasında şirketin Kopenhag borsasındaki hisse değerlerinin gerilemesi ile şirketin pazar değeri 2011 yılı başına göre yüzde 55 oranında  düşmüş oldu.

Uzmanlar son dönemde Asyalı türbin üreticilerinin yarattığı ve türbin fiyatlarının düşmesine neden olan rekabet ile Avrupa hükumetlerinin rüzgar enerjisi teşviklerinde geri adım atan politikalarının Vestas’ın mevcut durumundaki en önemli etken olduğunu belirtiyorlar.

Ağustos ve Eylül aylarında Vestas’tan yapılan açıklamalarda şirketin 2011 yılı için öngörülen gelir ve karlılık hedeflerine de ulaşılmayacağı belirtildiyse de aynı zamanda şirketin 2011’in ilk 9 ayında aldığı 4 milyar avro değerindeki siparişler ile toplam 8 milyar avroya ulaşan türbin siparişlerinin 2012 yılında şirketin ciddi anlamda finansal sıkıntı yaşamayacağı tahmin ediliyor.

2009 yılından beri iş gücünü 5.000 kişi azaltan Vestas’ın buna ilave olarak Danimarka’daki üretim tesislerinde çalışan  2.000 kişiyi daha işten çıkaracağı açıklanmıştı.

Şirket ABD’deki üretim tesisleri için ise benzer bir kararı vermek için bu ülkede 2012 yılında sonlanan rüzgar enerjisi yatırımlarına yönelik vergi teşviklerinin uzatılıp uzatılmayacağının açıklanmasını bekliyor.

Özellikle 2011 yılı karlılık hedeflerinin düşürülmesinde üretim sürecinde yaşanan gecikmelerin etkili olduğunun belirtilmesi ve Danimarka’da yaşanacak işten çıkarmalar şirket üst yöneticisi Ditlev Engel’e yönelik eleştirileri artırmıştı.

Bu nedenle şirketin 8 Şubat 2012’de açıklanacak olan 2011 raporu ve yönetim değişikliği kararlarında Engel’in şu anki konumunu koruyup koruyamayacağı konusunda şüpheler bulunuyor.

Bununla birlikte şirket tarafından yapılan açıklamada Vestas’ın uzun vadede rüzgar enerjisi sektöründe çift haneli büyüme rakamlarının görüleceğine ve rüzgar enerjisinin dünyadaki toplam elektrik üretim kapasitesinde önemli bir paya sahip olacağına inandığı belirtildi.