Vestas 2013’e Endişe İle Bakıyor

2011’i düşük karlılık ile kapatan Vestas, 2013’ten endişeli

6 Ocak 2012

Dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticisi Danimarkalı Vestas, özellikle Asyalı rakiplerinden kaynaklanan fiyat baskısı ve Avrupa bölgesindeki ekonomik belirsizlik nedeni ile yavaşlayan yatırımlar karşısında bir çok türbin üreticisi gibi zor günler geçiyor.

2011 yılı başında 7 milyar avroluk satış ile faiz ve vergi sonrası yüzde 7 oranında kar hedefleyen şirket, Eylül ayında bu hedefleri 6.4 milyar avroluk satış ve yüzde 4’lük faiz ve vergi sonrası kar olarak aşağı doğru revize etmişti. Fakat 2011 yılı finansal durumu hakkında açıklama yapan şirket hedeflediği rakamlara ulaşamadığını açıkladı.

Şirket yetkililerince basın açıklaması ile duyurulan 2011 yılı finansal verilerine göre Vestas 2011’i faiz ve vergi sonrası kar anlamında sıfıra yakın karlılık ile kapadı.

Açıklamadaki diğer bilgilere göre şirketin 2011 yılı satışları 6 milyar avro düzeyinde gerçekleşirken, Vestas müşterilerine tedarik etmesi gereken 5.500 MW gücündeki türbinin 5.100 MW’ını sağlayabildi. Tedarikte yaşanan durumun Almanya’da yeni kurulan fabrikadaki sorunlar ve kötü hava koşulları nedeni ile projelerin tamamlanmasında yaşanan sorunlardan kaynaklandığı belirtildi.

Şirketin karlılığının düşük olmasındaki diğer bir etken ise maliyetlerin beklenenden 125 milyon avro fazladan gerçekleşmesi olurken, bu rakamın 100 milyon avroluk kısmı ise şirketin yeni ürünü olacak V112-3.0 MW türbinin geliştirilme maliyetlerinin beklenenden yüksek olmasından kaynaklandı.

Şirket CEO’su Ditlev Engel ise yaptığı açıklamada, 2011 finansal rakamlarının olumsuzluğunda ana etkenin kötü hava koşulları ile proje geliştiricilerinin yaşadığı şebeke bağlantı sorunları gibi nedenlerle 1 milyar avroluk siparişin 2012’ye ertelenmesi olduğunu söyledi. Engel önlerindeki diğer bir önemli konunun ise  ABD hükümetinin 2012’de sona erecek rüzgar enerjisi teşvik programı karşısında alacağı tutum olduğunu söyledi. Vestas CEO’suna göre 2012’de bu pazara yönelik beklentilerinin yüksek olmasına rağmen, program uzatılmadığı takdirde 2013 Vestas için zorlu bir yıl olacak.

Vestas’ın Danimarka borsasındaki hisseleri sektörde rekor büyümenin görüldüğü 2008 yılı seviyesinin yüzde 92 gerisine düşmüş durumda. Bununla birlikte Vestas’ın organizasyon yapısını önemli ölçüde yenilemesi beklenen, daha önce açıklama tarihi olarak 8 Şubat’ın belirlendiği değişikliklerin ise 12 Ocak’ta duyurulacağı açıklandı.