Verimlilik yatırımları 1 milyar dolar tasarruf sağladı

Fatih Dönmez Verimlilik Artırıcı Projelerin yatırım büyüklüğünün 210 milyon TL’ye ulaştığını söyledi

18 Haziran 2020

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez video konferans yöntemiyle MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve MÜSİAD Enerji ve Maden Komitesi Başkanı Cihad Terzioğlu ile bir araya geldi.

Görüşmede Enerji Bakanlığının enerji verimliliği alanındaki çalışmalarından bahseden Dönmez Verimlilik Artırıcı Projeler ve gönüllü anlaşmalar kapsamında yapılan destek ödemelerinin Mayıs sonu itibari ile 27 milyon TL’yi aştığı bilgisini paylaştı.

Bununla birlikte uygulaması devam eden projeler ile birlikte bu alanda yapılacak toplam yatırım 210 milyon TL, gerçekleşecek olanlar ile birlikte toplam destek ödemesi de 52,5 milyon YL olacak.

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında Türkiye genelinde yürütülen faaliyetler sayesinde de 2019 sonu itibari ile enerji tüketimi azalmasından sağlanan tasarruf miktarı 960 milyon ABD dolarına ulaştı.

“Hedefimiz, Türkiye’de çatı denildiğinde akla ilk gelen şeyin güneş paneli olması”

Fatih Dönmez konuşmasında YEKDEM, Mini YEKA ve güneş enerjisi sektöründe yerli üretim gibi konulara da değindi.

Mini YEKA yarışmaları ile ülke çapında entegre bir sektör ve üretim hattı oluşturulacağını söyleyen Bakan Dönmez, bu santrallerle Türkiye’nin güneşinden büyük, orta ve küçük ölçekli yatırımcıların tamamının yararlanacağını ifade etti.

Bakan Dönmez Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) ve YEKA’lara sağlanacak alım desteklerinin Türk Lirası bazlı olması konusunda da finans çevreleriyle bir araya gelinerek konunun etraflıca ele alındığına da belirtti.

Dönmez, güneş enerjisi alanındaki çatı ve cephe uygulamalarıyla kendi elektriğini üreten bir yatırımcı profili geliştirmek istediklerini söylerken şunları ifade etti;

“Hedefimiz, Türkiye’de çatı denildiğinde akla ilk gelen şeyin güneş paneli olması. Üretimin her alanında bu düşüncenin yerleştirilmesini arzuluyoruz.”