Verimlilik projesinin sağladığı tasarruf 7 ayda 1 milyon TL’ye yaklaştı

Yatırım kendini 1 yılın altında karşılayacak

19 Temmuz 2018

Kütahya’nın Simav Belediyesi için gerçekleştirilen bölgesel ısıtma projesi ile önemli oranda enerji ve maliyet tasarrufu sağlandığı bildirildi.

Projeyi gerçekleştiren Danfoss şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre 2017’nin Haziran ayında başlatılan çalışma ile 7 aylık sürede 2.200.626,42 Kilovat-saat elektrik tasarrufu sağlanırken, belediyenin düşen elektrik maliyetinden sağladığı kazanç ise 990.281,88 TL oldu.

Açıklamaya göre proje sayesinde belediye aynı zamanda bakım-onarım giderlerinden yüzde 20 tasarruf sağladı.

Proje öncesinde ısıtılan mahallelerin yüzde 30’unda aşırı ısınma, yüzde 30’unda ise yetersiz ısınmadan kaynaklanan şikayetler de ortadan kalktı ve konforlu ısınma oranı yüzde 99’a çıktı.

Açıklamadaki bilgilere göre toplam yapım bedeli 1 milyon 341 bin 860 TL olan ”Jeotermal Isıtma Sisteminin Modernizasyonu ve Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi” kapsamında 7 adet ısı merkezi otomasyon sistemi ve 516 adet bina altı kontrol sistemi kullanıldı.

Danfoss açıklamasında sağlanan tasarruf sayesinde projenin yatırım geri dönüş süresinin 1 yılın altında olacağına dikkat çekildi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen sistem otomasyonu ve modernizasyonu çalışmaları sayesinde 1992 yılında kurulan Simav Belediyesi Bölgesel Isıtma Sistemi’nin ısınmasını sağlayabildiği konut sayısı 13 binden 15 bine çıkarken, ihtiyaç duyulan enerji ve işletme gideri de düştü.