VAP Başvuruları 15 Nisan’da başlayacak

Programa Sanayi Sektörü ile Bina ve Hizmet Sektörüne yönelik projeler için başvuru yapılabilecek

18 Mart 2024

2024 yılı Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) başvurularının 15 Nisan 2024 itibarıyla alınmaya başlanacağı bildirildi.[1]

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından yapılan açıklamaya göre programa Sanayi Sektörü ile Bina ve Hizmet Sektörlerinde gerçekleştirilmesi planlanan, ön görülen yatırım bedeli 3 milyon TL üzeri ve geri ödeme süresi 5 yıl ve altındaki projeler için başvuru yapılabilecek.

Sanayi Sektörü için başvuru yapılacak projelerin elektrik enerjisinde proje başına anlık asgari 250 kW, ısı enerjisinde proje başına anlık asgari 750 kW birim enerji tasarrufu sağlaması şartı bulunuyor.

Bakanlığa bu şartı sağlayabilen uygulamaya esas olan motorların etiket gücü asgari 22 kW olan elektrik motorlarının verimlisiyle değiştirilmesi ve/veya değişken hız sürücü (DHS) uygulamalarına yönelik projeler, atık ısı geri kazanımına yönelik projeler ile mevcut ekipmanların/sistemlerin enerji tüketimini azaltmaya yönelik otomasyon projeleri için başvuru yapılabilecek.

Programa Bina ve Hizmet Sektörüne yönelik olarak, yıllık enerji tüketimleri 500 TEP ve üzerinde olan hastaneler, alışveriş merkezleri ve oteller için mevcut duruma göre %20 enerji tasarrufu sağlayan projeler için de başvuru yapılabilecek.

Program kapsamında bu şartı sağlayan merkezi soğutma gruplarının (chiller) verimlisiyle değişimi ile toprak ve su kaynaklı ısı pompası yatırımları için destek sağlanabilecek.

Enerji Bakanlığı verilerine göre bugüne kadar VAP destek programı kapsamında, yatırım tutarı 551 milyon lira olan 283 imalat sanayi tesisinin, uygulaması tamamlanan 550 verimlilik artırıcı projesine 139 milyon lira destek sağlanmış durumda.

Bu destek sonucunda da yıllık 1,1 milyar liralık parasal karşılığı olan 135,77 TEP enerji tasarrufu gerçekleştirilerek, yıllık 513 milyon kilogram CO2 eşdeğeri emisyonun doğaya salınmasının önüne geçildi.

 


[1] 2024 Yılı Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) Başvuruları