Van Cezaevi güneş enerjisi yatırımı yaptı

Ezinç A.Ş. tarafından geliştirilen proje ile cezaevinin sıcak su ihtiyacı karşılanacak

28 Aralık 2014

Van Cezaevi’nin sıcak su ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi sistemleri kurulumu gerçekleştirildiği bildirildi.

Projeyi gerçekleştiren Ezinç A.Ş. tarafından yapılan açıklamaya göre, cezaevi için kurulan sistem 400 kollektörden oluşuyor iken toplamda 640 kW’lık ısıl gücüne sahip. Sistem ile cezaevinde ihtiyaç duyulan sucak su ihtiyacının yüzde 60’ı bu sistemden karşılanacak iken, yazın ise sıcak su ihtiyacının tamamı güneş enerjisinden sağlanmış olacak.

Bu yatırım Van Cezaevi’nin yıllık doğal gaz tüketimini  62 bin 655 m3 düşürecek iken, bu gerileme karbondioksit salımından 145 ton, doğal gaz faturasından ise 70 bin TL tasarruf yapılmasını sağlayacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Ezinç A.Ş Genel Müdürü Mahmut Ezinç, Van’ın kışları çok sert geçirmesine karşın aynı oranda çok ciddi kapasitede güneşlenme miktarına sahip olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Van’da yıllık m2 alan başına 1.640 kWh ışınım gelmektedir. Bu doğrultuda kurmuş olduğumuz güneş enerji sisteminden yıllık 767 MWh ısı enerjisi üretilmesi hedeflenmektedir. Proje günde 50 m3 sıcak su üretilmek üzere tasarlanmıştır. Yaz aylarında sistem verimliliği yüzde 80 – 90 civarında, kış aylarında ise yüzde 40 ile 50 oranında değişmektedir.