VakıfBank yeşil konut finansmanı için 200 milyon Avro kaynak sağladı

Banka kaynağı Fransız Kalkınma Ajansı’ndan sağladı

18 Aralık 2020

Vakıfbank Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) kaynaklı olarak 200 milyon Avro tutarında kredi sağladığını açıkladı. [1]

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre iki dilimde kullanılması planlanan kredinin vadesi ilk 3 yıl anapara ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl olacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih kredinin Türk bankacılık sektöründe şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük tutarlı ‘Yeşil Konut Kredisi’ olduğuna dikkat çekerken, kaynağın A ve B sertifikalı çevre dostu konut projelerinin finansmanında kullanılacağını söyledi.

Açıklamada AFD Türkiye Direktör Yardımcısı Emilie Huang‘ın şu değerlendirmesi paylaşıldı;

“Bu çok dilimli kredi olanağı, enerji verimliliği yüksek konut edinmek isteyen VakıfBank müşterilerinin krediye erişimini kolaylaştıracak aynı zamanda iddialı bir yeşil kredi portföyü oluşturarak VakıfBank’ın sürdürülebilir finansman stratejisini destekleyecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu proje ile bağlantılı oluşturulan ‘Teknik Yardım Programı’ ile de hem VakıfBank’ın sürdürülebilirlik hedeflerinde uygulama ve prosedürlerinin dönüştürülmesine katkıda bulunmayı hem de inşaat sektöründeki paydaşlarının enerji verimliği yüksek konutlara duyduğu ilgiyi artırmayı hedefliyoruz.”

 


[1] AFD’den VakıfBank’a 200 milyon Euro kredi