Uzakdoğu Ekonomileri Enerjide Verimlilik Telaşında!

Çin, Japonya ve Hindistan enerji verimliliği için çalışmalarını genişletiyor.

8 Nisan 2011

2009 yılında imzalanan Kopenhag Sözleşmesi uyarınca, uzakdoğunun dev ekonomileri verdikleri karbon azaltım sözünü yerine getirmek için kolları sıvadı.

Dünyanın en fazla karbon salımı yapan ülkesi Çin bu amaçla ülkedeki çimento, çelik gibi yoğun enerji kullanan sanayi sektörlerini enerji kullanım oranları ve verimliliklerine göre iki kategoriye ayırdı ve sektörlerin enerji kullanımları üzerine ek vergi getirileceğini açıkladı.

Buna göre yoğun olarak enerji kullanan sektörler kullandıkları elekriğin kilovat saati başına 20 yuan, enerjiyi daha verimli kullanan sektörler ise kilovat saat başına 5 yuan vergi ödeyecek.

Çin, Kopenhag Sözleşmesinde karbon emisyonunu 2020 yılına kadar 2005 yılı seviyesine göre yüzde 20 azaltma taahüdünde bulunmuştu. Orta vadeli hedef olarak da 2011 ve 2015 arasında karbon emisyonunun yüzde 17 azaltılması belirlenmiş idi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Xie Zhenhua Avustralya’da katıldığı bir seminerde yaptığı açıklamada, bazı kırsal bölgelerde karbon ticareti için pilot uygulamalar yapıldığına dikkat çekerek, ancak henüz dikkate değer bir karbon fiyatı belirlenmediğini yada karbon ticaret sisteminin parçası olacak bir durumun sözkonusu olmadığını söyledi.

Bu arada Hindistan da son dönemde büyük ölçekli sanayi şirketleri için enerji verimlilik planı açıklayan diğer bir ülke. Kopenhag İklim Zirvesi’ndeki taahhüde paralel olarak hazırlanan plana göre, 7 sektöre enerji verimliliğini artırma talimatı verildi. Hindistan hükümeti 5 yıl içinde petrol kullanımının 23 milyon ton azaltılması, planlanan 19 bin MW ilave kömür santrali kapasitesinden vazgeçilmesi ve ülkenin karbon salımının yılda 98.55 milyon ton azaltılması amaçlanıyor.

Öte yandan bölgenin diğer büyük ekonomisi Japonya ise Nisan ayında enerji verimliliği artıracak projeler için 1 trilyon Yen (12.3 milyar $) bütçe ayırdı. Japon Nikkei gazetesinin haberine göre, hükümet bu sayede ülkede Mart ayında yaşanan deprem nedeni ile ortaya çıkan enerji sıkıntısına çare bulmayı da amaçlıyor. Japon hükümetinin bununla beraber güneş enerjisi sistemleri kurulumlarını desteklemek için de 400 milyar Yen sübvansiyon sağlayacağı haberde ayrıca yer buldu.