Urfa’da Yenilenebilir Enerji Merkezi Kuruldu

GAP-YENEV ilk adım olarak Danimarka Teknoloji Enstitüsü ile protokol imzaladı

26 Mart 2012

Harran Üniversitesine bağlı olarak Uluslararası Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi’nin (GAP-YENEV) kurulduğu ve Danimarka Teknoloji Enstitüsü ile protokol imzalayarak çalışmalarına başladığı açıklandı.

Çalışma ile ilgili düzenlenen basın toplantısında Konu ile ilgili açıklamada bulunan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr İbrahim Halil Mutlu şunları söyledi;

“Harran üniversitesi olarak yenilenebilir enerji üretiminde proje hazırladık. Bu proje ile güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimine yön vereceğiz. Ülkenin en fazla güneş alan illerinde ilk sıralarda yer almaktayız. Bunu enerjiye çevirmek gerekmektedir. Bizde üniversite olarak bunun öncüsü olmak zorundayız.”

Merkezin başına getirilen Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata ise merkezde yenilenebilir enerji konusunda Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verileceğini ve merkezin Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusundaki politika ve mevzuatına destek vereceğini belirtti.

Prof.Dr. Yeşilata kurulacak merkezin panel ve inventör üretimine yönelik de yönlendirme yapacağını ve entegre bir sistemin kurulacağını kaydetti.

Merkez’in kurulumu için Kalkınma Bakanlığı tarafından 8 milyon 500 bin liralık ödenek ayrılırken, GAP İdaresi ve Harran üniversitesi ise 1 milyon liralık destek sundu.