Ürdün 150 MW’lık güneş elektriği yatırımı için lisans sağladı

Enerji ihtiyacını yüzde 97 oranında ithalat ile sağlayabilen Ürdün, bu sorunu yenilenebilir enerji yatırımları ile aşmaya çalışıyor

31 Aralık 2014

Ürdün yönetiminin toplam  kurulu güçleri 150 MW olacak 8 güneş elektriği santrali projesi için 20 yıllığına elektrik üretim lisansı sağladığı bildirildi.

Jordan Times gazetesinin haberine göre Ürdün Enerji ve Maden Düzenleme Komisyonu Başkanı Faruk Hiari projelerin toplam yatırım büyüklüğünün ise 300 milyon dolar olacağını söyledi.

Ürdün halihazırda enerji ihtiyacının yalnızca yüzde 3’ünü kendi kaynaklarından sağlayabiliyor. Ürdün hükümeti yenilenebilir enerji yatırımları ile bu oranı 2020 yılında yüzde 10 düzeyine çıkarmayı hedefliyor.

Ürdün hükümeti bu hedef doğrultusunda 2012 yılında Yenilenebilir Enerji ve Verimlilik yasasını yürürlüğe sokmuştu.

Ürdün’deki mevcut düzenlemeler ile büyük ölçekli güneş elektriği  yatırımları için kilovat-saat başına 17 dolar-sentlik alım garantisi sağlanmakta.

Ülkenin elektrik iletim şebekesindeki yetersizlikler ise rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri konumunda.

Ürdün Enerji Bakanlığı yakın zamanda elektrik altyapısı yatırımları için Körfez İşbirliği Konseyi’ne maddi destek başvurusunda bulunmuştu.

Ülkenin Enerji bakanı Muhammed Hamid başvuru hakkındaki açıklamasında elektrik altyapısı yatırımlarının gerçekleştirilmesi ile rüzgar ve güneş elektriği alanında daha fazla lisans sağlanabileceğini bildirmişti.