Unilever ve Deha Biodizel işbirliği atık yağ toplanacak

Unilever Gıda Çözümleri bu yıl 44 otelde atık yönetimi çalışması yürütmeyi planlıyor

5 Haziran 2015

Unilever Türkiye ile Deha Biodizel arasında atık yağ toplama konusunda işbirliği geliştirildiği açıklandı.

Unilever Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre Unilever Gıda Çözümleri’nin ‘’Gıda Atığını Önleyelim’’ kampanyası kapsamında pilot olarak başlatılan çalışma Akdeniz bölgesindeki ‘’Her Şey Dahil’’ konseptine sahip otelleri kapsıyor.

Çalışmaya dahil olarak atık yağlarını, biodizele çevirmek için Deha Biodizel firmasına teslim eden otellere Unilever tarafından Lipton Çay hediye edilecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada Unilever Gıda Çözümleri Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan Canbaz ‘’Gıda Atığını Önleyelim’’ projesi kapsamında yapılan araştırmalarda Türkiye’deki her şey dahil konseptli bir otelin ortalama sezonluk atığının 130 ton olarak tespit edildiğini, bunun ise otel başına 280 bin TL’lik bir gıda israfı anlamına geldiğini kaydederken, 2015 yılında 44 otelde atık yönetimi kampanyası gerçekleştirecekleri bilgisini verdi.

1 litre bitkisel atık yağın lavaboya boşaltılması 1 milyon litre suyun kirlenmesine neden oluyor. 19 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği ise otel, lokanta, yemek fabrikaları, sanayi mutfakları ve benzeri yerlerin atık yağlarının kontrollü şekilde toplanması zorunluluğunu getiriyor.

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından yapılan bir çalışmaya göre her yıl Afrika’da kişi başına 5 kilo gıda atığı ortaya çıkarken, bu rakam Avrupa’da 90, ABD’de ise 110 kiloya çıkıyor. Bu atıkların yıllık ekonomik maliyeti 1 trilyon doların civarında iken, gıda üretiminde ve tüketimi sürecinde ortaya çıkan atık miktarı toplam üretimin üçte biri düzeyinde bulunuyor.