UNIDO ICHET Turkcell ile işbirliği yapıyor

İşbirliği ile yakıt pili teknolojilerinin geliştirilmesi hedefleniyor

3 Temmuz 2012

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) tarafından Avrupa Birliği desteği ile yürütülen  “hidrojen enerjisi ile çalışan kesintisiz güç kaynağı” projesinin testlerinin Türkiye ayağında Turkcell ile işbirliği yapıldığı açıklandı.

Turkcell’den konu ile ilgili yapılan açıklamada çalışmanın Şubat 2011’de uygun iletişim sahası seçimi, sistem incelenmesi gibi adımlar ile başladığı ve 2012 Mayıs ayında Turkcell’in Bursa’daki iletişim ünitesinde 6 kW gücünde sistem kurulumu yapılarak, test aşamasına geçildiği ifade edildi. Açıklamada kurulumu yapılan sistem ile yılda 22.000 – 53.000 kWh arasında enerji tasarrufu mümkün olabileceği ifade edildi.

Konu hakkında açıklama yapan ICHET Proje Koordinatörü Dr. Mustafa Fazıl Serincan açıklamasında yakıt pillerinin birçok alanda uygulandığını ve çevreye dost temiz bir alternatif olduğunu belirtirken şunları kaydetti;

“Yakıt pilli güç kaynaklarının iletişim ünitelerinde akülerin yerine kullanılması işletme giderlerini önemli oranda düşürmekte ve operatörlere maddi avantajlar sağlamaktadır. Aynı zamanda bakım ihtiyacının çok seyrek olması da zorlu coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle ulaşılması güç yerlerde bu cihazların kullanımını cazip hale getirmiştir. O yüzden telekomünikasyon sektörü yakıt pili teknolojisinin ticari olarak en çok kullanıldığı sektör olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye’de de bu proje ile Turkcell bu işin öncülüğünü yapmaktadır. Ayni zamanda burada denenen sistem hidrojeni kendi üretebilmesi nedeniyle de Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşımaktadır.”