UNDP Limak Vakfı ile işbirliğini sonlandırdı

UNDP ve Limak Vakfı “Türkiye’nin Mühendis Kızları” programını yürütüyordu

20 Ağustos 2023

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi Limak Şirketler Grubu’nun sosyal yatırım kolu olan Limak Vakfı ile olan işbirliğini sonlandırdığını açıkladı.

Açıklamada UNDP’nin, sosyal medyada yer aldığı şekliyle Limak Vakfı’na hiçbir zaman finansman sağlamadığına vurgu yapılırken, buna karşın vakfın “Türkiye’nin Mühendis Kızları” programı için UNDP’ye yedi yıllık süreçte 795.060 ABD Doları fon sağladığı bilgisi paylaşıldı.

Sivil toplum aktivistleri tarafından dile getirilen endişelerin, UNDP’nin Limak Vakfı ile yaptığı çalışmaya yönelik inceleme sürecini yenilemeye teşvik ettiği de ifade edilen açıklamada yapılan incelemenin UNDP’ye Limak Vakfı ile ortaklığını sona erdirme dışında başka bir seçenek bırakmadığı bildirildi.

UNDP’nin özel sektör ile yaptığı ortaklıklara yönelik kuruluş inceleme ve seçim politikasının, UNDP Özenli İnceleme ve Özel Sektör Ortaklıkları Politikası’nda ortaya konan ilkelere dayalı olarak, oldukça ayrıntılı ve titiz bir incelemeye tabi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, bu incelemelerin temel amacının ise UNDP’nin faaliyetlerin Birleşmiş Milletler’in eşitlik, insan hakları ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın dayanağı olan ilkeler ile uyumlu olmasından emin olmak olduğunun altı çizildi.

Bununla birlikte UNDP açıklamasına göre konuya ilişkin ayrıntılar, UNDP’nin önümüzdeki günlerde ortakları ile yapacağı görüşmelerde kararlaştırılacak.

Programdan 860 kız çocuğu yararlandı

Açıklamadaki bilgilere göre UNDP Türkiye, Limak Vakfı ile geleneksel olarak erkeklere özgü kabul edilen mühendislik ve diğer teknik mesleklere kadın katılımını artırmayı amaçlayan “Türkiye’nin Mühendis Kızları” programı için işbirliği yaptı.

Limak Vakfı tarafından kız çocuklarına yönelik burs programı biçiminde başlatılan program, daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzalanan bir anlaşma kapsamında, kadınların ekonomik güçlenmesine yönelik etkili bir araç haline getirmek üzere UNDP ve Limak Vakfı işbirliği ile devam etti.

Geçtiğimiz yedi yıl boyunca süren işbirliği ile program Türkiye’nin 25 ilindeki 39 devlet üniversitesine yaygınlaştırıldı ayrıca 40 ildeki 125 lisede de mühendislik mesleğini tanıtıcı faaliyetler düzenlendi.

Program kapsamındaki Türkiye’nin farklı illerinden 860 kız çocuğu “Türkiye’nin Mühendis Kızları” programından yararlandı ve öğrenim bursları almanın yanı sıra staj, mentorluk, koçluk, ağ oluşturma ve işe yerleştirme dahil farklı biçimlerde desteklere kavuştu.


[1] Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi’nin, Limak Vakfı ile yaptığı çalışmalar hakkında açıklaması

[2] UNDP Özenli İnceleme ve Özel Sektör Ortaklıkları Politikası