UNDP Başkanı’nın Türkiye resmi ziyareti başladı

Achim Steiner İstanbul Kalkınma Diyalogları’nın açılışında yer alacak

27 Mayıs 2019

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Achim Steiner’ın İstanbul ve Ankara’yı kapsayan Türkiye resmi ziyaretinin bugün başladığı bildirildi.

UNDP Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre Steiner ziyareti kapsamında Ankara’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.

UNDP Başkanı İstanbul’da ise Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı​ Naci Ağbal ile beraber 21. yüzyılda sürdürülebilir kalkınma finansmanının tartışılacağı İstanbul Kalkınma Diyalogları’nın (IDD) açılışında yer alacak.

UNDP açıklamasına göre forumda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı gerçekleştirmek için gerekli olan ve 5 ila 7 trilyon dolar arasındaki kaynağın karşılanması için ülke düzeyinde karma finansmanın yolunu açacak pratik çözümler aranacak.

Bununla birlikte UNDP açıklamasında Türkiye ve UNDP arasında 2011 yılında imzalanan Ortaklık Çerçeve Anlaşması kapsamında Türkiye’nin UNDP’nin Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Programına katkıda bulunduğu ve İstanbul Bölge Ofisi’nin desteklediği bilgisi verildi.

Türkiye ayrıca OECD-DAC üyesi olmayan ülkeler arasında UNDP’nin düzenli kaynaklarına en yüksek bağışı yapan ülke iken, milli gelire oranı bakımından dünyada en büyük insani yardım donörü konumunda.

UNDP’nin Türkiye’yi kapsayan ulusal programı ise kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme, kapsayıcı ve demokratik yönetişim, iklim değişikliği ve çevrenin korunması olarak üç ana bileşenden oluşuyor.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör