UN Global Compact İklim Hedefi Hızlandırma Programı başlattı

Program ile şirketlerin net sıfır hedefi için yol haritası belirlemelerini sağlamak hedefleniyor

12 Temmuz 2021

Sürdürülebilirlik platformu UN Global Compact 25 ülkede eş zamanlı olarak yürüteceği İklim Hedefi Hızlandırma Programı’nın Türkiye’de de başladığı bildirildi.

UN Global Compact Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre program kapsamında katılımcı şirketlere 1.5°C hedefi ile uyumlu ve bilime dayalı emisyon hedefleri belirleme süreçlerinde gereken bilgi ve beceri sağlanması hedefleniyor.

Program ile ayrıca “net sıfıra” geçiş yolunda şirketlerin ihtiyaç duyacağı stratejileri oluşturmaları için bir yol haritası da sunulacak.

2021 yılının Aralık ayında sona ermesi planlanan programa Türkiye’den Akis Gyo, Anadolu Efes, Bantboru, Çimsa, Egemet, Elif Plastik, Kazan Soda, Koç Holding, Kordsa, Mavi Giyim, Originn, Penti, Tekfen Holding, TOYO Matbaa, Türkiye Sinai Kalkınma Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Yaşar Holding, Yorglass ve Zorlu Enerji katılacak.

Bu şirketler program ile Bilim Temelli Hedef (Science-Based Targets) belirleme metodolojisine ilişkin olarak çevrimiçi akademi oturumlarını takip edecek, atölye çalışmalarına ve ülke düzeyinde paydaşlar arası üst düzey toplantılara katılabilecekler.