Ulusal İklim Değişikliği Eylem Planı Projesi Tamamlandı

Ulusal İklim Değişikliği Eylem Planı (İDEP) Projesi Tamamlandı

6 Ağustos 2011

İngiltere Büyükelçiliği Ankara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve UNDP Türkiye’nin ortak olduğu “Ulusal İklim Değişikliği Eylem Planı” projesi 29 Temmuz 2011’de Ankara’da gerçekleştirilen final konferansı ile sona erdi.

Konferans açılış konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmaları esnasında İngiltere Büyükelçiliği Ankara’yı temsilen Müsteşar Sn. Janet Douglas da bir konuşma yaptı. Douglas, konuşmasını Türkçe olarak yaparken davetlilerin büyük beğenisini topladı. Konuşmasında şimdiye kadar projeye katkı sunan tüm taraflara İngiltere Dış İşleri Bakanlığı adına teşekkürlerini ileten Douglas, İngiltere’nin iklim değişikliği ile mücadele alanında Türkiye’deki projelere finansal desteğinin sürdüğünün altını çizdi. Douglas, buna örnek olarak 2011-2012 finansal yılında Türkiye’deki projelere aktarılması planlanan Refah Fonu’nu işaret ederken, eylem planının uygulama sürecinde de Türkiye ile işbirliği içerisinde olma dileğini yineledi.

Janet Douglas açılış konuşmaları sonrasında UNDP Türkiye Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Program Yöneticisi Sn. Katalin Zaim ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Sedat Kadıoğlu ile bir süre görüş alışverişinde bulunduktan sonra konferansın ikinci bölümüne geçildi. Eylem planının ayrıntılarının aktarıldığı bu bölüm davetlilerin soru ve yorumları ile zenginleşti. Projenin burada sona ermediğini ve bunun bir başlangıç olduğu noktasında uzlaşan konuklar, Türkiye’de bir ilk olması sebebi ile projenin ne denli önem teşkil ettiğinin sık sık altını çizdiler.