Uçak Biletlerine 360 Milyon Avroluk Emisyon Maliyeti Eklenecek

Avrupa Birliği’nin havayolu şirketlerini ödeme yükümlülüğü getireceği karbon emisyon izinleri 10 büyük havayolu şirketine 360 milyon avroluk yük getirecek. 

4 Ekim 2011

Avrupa Birliği, 2012 yılında havayolu şirketlerine karbon emisyonu izinlerinin yüzde 85’ini ücretsiz dağıtacağını açıkladı.

Bu miktarın üzerindeki emisyon izinlerinin açık artırma usulüyle satın alınması ya da Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) dahilinde satın alınması gerekecek.

Komisyon’un hesaplarına göre bu şekilde 2020 yılına kadar 72 milyon ton CO2 salımının önüne geçilecek.
Avrupa Komisyonu İklim Eylemi Genel Direktörü Jos Delbeke, ‘Adil bir karar veriyoruz. İzinlerin bir kısmını havayolu şirketlerine ücretsiz vererek hava araçlarını ve faaliyetlerini daha çevre dostu hale getirmelerine yardımcı oluyoruz.’ dedi.

Point Carbon ise yeni sistemle en büyük zararı en büyük on havayolu şirketinin göreceğini, bu on şirketin önümüzdeki yıl 30 milyon ton emisyon izni açığı yaşayacağını söylüyor. Bu açıktan kaynaklanan 360 milyon Euro’luk maliyet, tüketiciye yansıyacak.

Point Carbon Direktör Yardımcısı Andreas Arvanitakis, EurActiv’e yaptığı açıklamada ‘Az sayıdaki havayolu şirketi, sistemin büyük bir kısmını oluşturuyor.’ dedi.

Point Carbon’a göre 2012’de en büyük emisyon izni açığı yaşayacak havayolları Air France, Alitalia, American Airlines, British Airways, Delta Airlines, Iberia, Lufthansa, Ryanair, United Airlines ve Virgin Atlantic Airways olacak.
Arvanitakis, ‘Sistemdeki karbon emisyonunun yarısı en büyük 30 havayolundan, üçte birinden fazlası da en büyük 10 havayolundan kaynaklanacak.’ dedi. Arvanitakis, başlıca havayollarının, maliyetlerin büyük kısmını, 10 Euro’luk bir artışın fazla önem taşımayacağı business class yolculara kaydırabileceğini öne sürdü.

Çevreciler ücretsiz izinlerden şikayetçi

Çevreciler, hem AB, hem AB dışı tüm havayollarına uygulanacak sistemden memnun olmakla beraber sektöre sağlanan 2.3 milyar Euro’luk ücretsiz izinden şikayetçi.

World Wildlife Fund’dan Sam van den Plas, havacılık sektörünün nihayet ETS kapsamına alınmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi, ancak verilen ücretsiz izinleri ‘talihsiz bir hediye’ olarak niteledi.

Avrupa Hava Taşımacılığı Birliği ve American Airlines, Continental Airlines ve United Airlines; AB’nin, ETS düzenlemelerini AB dışından havayollarına uygulamasını Avrupa Adalet Divanı’na taşımış bulunuyor. 6 Ekim’de açıklanması beklenen görüş, Adalet Divanı’nın nihai kararı hakkında bir fikir verecek.

Hindistan, Kanada, Rusya ve Çin’den havayollarının da düzenlemeye tepkisi bulunurken Çin, geçtiğimiz aylarda AB’yi bir ticari savaşla da tehdit etmişti.

Arvanitakis, orta ve küçük ölçekli havayollarının sistemden şimdilik büyük ölçüde etkilemeyeceğini savunurken, Avrupa Düşük Ücretli Havayolları Birliği’nden (ELFAA) sisteme destek geldi.

ELFAA Genel Sekreteri John Hanlon, ‘Havacılığın ETS’e dahil edilmesinin havacılıktan kaynaklanan emisyonların azaltımı için en dikkate değer yol olduğunu’ söyledi, ancak ‘eğer düşük ücretli uçuş pazarında yolculardan 12 Euro daha fazla para alınsaydı, ETS’yi pek de memnuniyetle karşılamazdık.’ dedi.