TurSEFF’in atıktan enerji finansmanı 50 milyon Avroyu aştı

Program kapsamında 23 projeye finansman sağlandı

14 Mart 2022

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı, TurSEFF yayınladığı bir açıklama ile bugüne kadar program kapsamında toplamda 59 MW kurulu güce sahip 23 adet atıktan enerji projesine 52 milyon Avro’ya yakın finansman sağlandığı bilgisi verildi.

Açıklamadaki bilgilere göre TurSEFF’in finanse ettiği bu yatırımlar sayesinde yılda 728 bin ton tarımsal ve 2,2 milyon ton hayvansal atık ile birlikte 2,9 milyon diğer tür atık çöp döküm sahalarına gitmek yerine yenilenebilir enerji üretiminde kullanılmış oldu.

Gerçekleşen bu üretim ile de 759 bin hanenin yıllık enerji tüketimine denk enerji tasarrufu sağlanırken, önlenen karbon salımı ise 95 bin otomobilin yol açtığı emisyona denk oldu.

Açıklamada TurSEFF’in genişletilen kapsamı sayesinde döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir üretimin en önemli unsurlarından olan atık yönetimi projelerine finansman ve teknik destek verilebildiği bildirilirken, TurSEFF tarafından finanse edilebilen projelerin başında atıkların yeniden kullanımı, ticari değeri yüksek atıkların geri kazanımı, gelişmiş atık toplama tekniklerinin benimsenmesi ile atıkların geri dönüşümü ve atıktan enerji üretimi gibi alanların geldiği kaydedildi.

TurSEFF atık yönetimi alanında potansiyel projelerin hayata geçirilmesi için eğitim, seminer ve çalıştaylar düzenlenerek hem paydaşlar nezdinde kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, hem de farkındalığın arttırılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

11 yıldır faaliyet gösteren TurSEFF finansmanı ile şimdiye kadar 2.227 ayrı projeye 726 milyon Avroyu aşkın kaynak sağlanmış durumda.