TurSEFF seminerlerinin dördüncüsü gerçekleşti

Etkinlik İstanbul’da gerçekleştirildi

6 Aralık 2018

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) tarafından düzenlenen Çevreci Ekonomi Seminerleri’nin dördüncüsü 5 Aralık 2018 günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen seminer TurSEFF Proje Müdürü Koray Goytan’ın TurSEFF ve çalışmalarını anlatan sunumu ile başladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun konuşması ile devam eden etkinlikte, küresel iklim değişikliği ve yerelde etkileri üzerine yaptığı konuşması ile Prof. Dr. Kadıoğlu iklim değişikliğinin etkileri ve olumsuz sonuçlarının önlenmesi konusunda yapılabilecek çalışmalara ve potansiyel proje konularına değindi.

Etkinliğin devamında kamu, özellikle de belediyeler tarafından yapılabilecek potansiyel enerji verimliliği, su verimliliği, hammadde verimliliği, atık yönetimi ve yenilenebilir enerji yatırımları ve proje finansman modeli başlıklarında sunumlar yapan TurSEFF uzmanları Özlem Yakut, Dr. Mesut Avcı, Ayşegül Coşkun, Gautham Nallavari ve Adrian Caduff, bugüne kadar gerçekleştirmiş oldukları uygulamaları ve pazardaki fırsatları katılımcılarla paylaştılar.

Seminerin öğleden sonraki ikinci bölümünde “Binalarda Enerji Verimliliği” paneli yapıldı.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu moderatörlüğünde yürütülen panel, TuREEFF Pazarlama ve İş Geliştirme Başdanışmanı Arif Ergin’in sunumu ile başladı. Arif Ergin, konuşmasında konutlar özelinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamaları ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Seminer AGİD Genel Sekreteri Zeynep Akkaya’nın “Aydınlatma Sistemleri”, İSKİD üyesi Arslan Çağlayan Gürel’in “İklimlendirme Sistemleri”, TÜRKOTED üyesi Erhan Talaz’ın “Kojenerasyon Sistemleri” ve GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan’ın Türkiye’de güneş enerjisi sektörü konulu sunumları ile devam etti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, Türkiye’de kamu ve özel sektör tarafından uygulanması planlanan sürdürülebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere geliştirilen ve 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen TurSEFF programı ile bugüne kadar Türkiye’de 1.000’den fazla sürdürülebilir enerji projesine 570 milyon Avro’dan fazla finansman sağlandı.

2017’de başlatılan TurSEFF’in yeni fazında sürdürülebilir enerji finansmanının yanında Su Verimliliği, Hammadde Verimliliği ve Atık Yönetimi gibi döngüsel ekonomiye yönelik yeni bileşenler de yer alıyor.

Toplamda 400 milyon Avro finansman sağlanacak olan bu fazda, yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan TurSEFF Danışmanlık ekibi, yatırımcıların Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği projelerini belirlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı oluyor ve TurSEFF kapsamında kredi ya da leasing başvuruları hazırlanması için destek veriyor.

Sağlanan bu danışmanlık desteği AB tarafından finanse ediliyor.