TurSEFF destekli yenilenebilir gücü 500 MW’ı aştı

EBRD destekli programda sağlanan yenilenebilir finansmanı 380 milyon avroyu aştı

12 Ağustos 2019

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) tarafından finanse edilen yenilenebilir enerji santrali yatırımlarının toplam gücünün Temmuz ayında 500 MW’ı aştığı açıklandı.

TurSEFF tarafından yapılan açıklamaya göre program kapsamında bugüne kadar 444 yenilenebilir enerji santrali yatırımı için sağlanan finansman miktarı ise 380 milyon Avroya ulaştı.

Program Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, Türkiye’de kamu ve özel sektör tarafından uygulanacak sürdürülebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarını desteklemek için oluşturulmuş ve 2010 yılında faaliyete geçilmişti.

Avrupa Birliği (AB) tarafından da desteklenmekte olan programın ilk fazı 2010 yılında 260 milyon avro, ikinci fazı 2013 yılında 315 milyon avro üçüncü fazı ise 2017 yılında 400 milyon avro kaynak ayrılarak başlamıştı.

TurSEFF tarafından kaynak verimliliği de dahil olmak üzere bugüne kadar sağlanan toplam finansman rakamı ise 618 milyon avroya ulaşmış durumda.

Stantec tarafından yönetilen bir konsorsiyum tarafından uygulanmakta olan programda halihazırda AKLease, Garanti Leasing, QNB Leasing, Türkiye İş Bankası ve Vakıfbank yer alıyor.