TurSEFF 2020’de 1.800 projeyi aştı

Program kapsamında 2020’de 300 proje daha finansman sağladı

2 Ocak 2021

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) 2020 yılında 300 yeni projenin daha program kapsamında finansman sağladığını açıkladı.

TurSEFF’den yapılan açıklamada 2020 yılındaki ilerleme sonrasında program kapsamında 2010 yılından beri finansman sağlayan proje sayısının 1.800’ü, sağlanan finansmanın toplam büyüklüğünün ise 666 milyon Avroya ulaştığı bilgisi verildi.

Bu finansman sayesinde Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim kapasitesi 566 MW artarken, devreye giren sürdürülebilir enerji projelerinin de Türkiye’deki 1 milyon hanenin yıllık tüketimine denk enerji tasarrufu sağladığı bilgileri verildi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan TurSEFF Proje Direktörü ve Stantec Türkiye Genel Müdürü Dr. Murat Sarıoğlu, şunları kaydetti;

“TurSEFF, 2010’daki lansmanından sonra, EBRD’nin daha büyük yeşil yatırımlara odaklanan MidSEFF projesi ve konutlarda enerji verimliliği yatırımları için geliştirdiği TuREEFF projesi gibi diğer paralel projeler arasında bir sinerji yaratarak sürdürülebilirlik yatırımlarının hayata geçirilmesinde önemli bir katalizör rolü oynadı. Bu üç ‘SEFF’ projesi ile özel sektör yatırımları için sağlanan toplam kaldıraç etkisi 2 milyar € ‘yu aştı. Bugün artık 10. yılı geride bırakmış bir proje olarak, bu çabalarda yalnız olmadığımızı ve şimdi başka organizasyonların da yeşil ekonomi ve finansmanına odaklandığını mutlulukla görüyoruz. TurSEFF, teknik destekli yeşil finansman çözümleri ile Türkiye ekonomisine desteğini önümüzdeki dönemde de sürdürmeye devam edecek.”