TURMEPA ödülünü Harran Ovası kazandı

Bu yılki TURMEPA ödülü Harran Ovası’nın çölleşmesini engellemeyi hedefleyen projeye verildi

20 Kasım 2014

Bu yıl ikinci kez düzenlenen TURMEPA Sabri ülker çevre Ödülü’nün kazananı belli oldu.

Yıldız Holding tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada bu ödülün hem doğal kaynakların hem de dengenin bozulması sonucu kentlerde kirlenen su miktarını azaltmak amacıyla çözüm üreten ve su kaynaklarını koruyan, başkalarına da ilham olacak, yenilikçi çalışmalara verilmesinin hedeflendiği hatırlatıldı.

500’den fazla başvurunun yarıştığı yarışmanın bu yılki kazananı ise, Harran Ovası’nda dengesiz sulamadan kaynaklanan çölleşmeyi engellemek için geliştirdiği Akıllı Sulama Sistemi AKUATİK ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü mühendisi Murat Aydoğdu oldu.

Yarışmanın ödül töreninde konuşan Murat Aydoğdu, kazandığı 100.000 TL’lik  ödülün deneysel aşamadaki AKUATİK projesini uygulama aşamasına bir adım daha yaklaştırdığını söyledi.

Konuşmasında projesinin temel çıkış noktasının, topraktaki nem ve tuz oranının dengesini sürekli ölçerek ekili ürünlerin doğru şekilde sulanmasını sağlamak olduğunu bilgisini veren Aydoğdu, çalışmasının bir izleme projesi olduğunu ve AKUATİK projesi ile sulama zamanının otomatik olarak belirlenebileceğini kaydetti.

Aynı törende konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali ülker ise şunları ifade etti;

“Türkiye’nin lider gıda ve içecek şirketiyiz. Yılda 2.7 milyon ton hammadde alımımız oluyor. ülkemizde kullanılan hammaddenin % 6’sı Yıldız Holding fabrikalarında işleniyor. ülkemize karşı sorumluluğumuzla Türkiye’de yetişen tüm hammaddeleri kendi üreticimizden almayı tercih ediyoruz. Dedem Merhum Sabri ülker’in “Topraklarımıza, sularımıza, çevremize sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır” sözü, bizim için bu konuda rehber niteliğinde oldu. Hammaddemizi doğadan, topraktan alıyoruz. Onun yaşayan bir canlı olduğunu unutmadan toprağa doğru yaklaşmalı, onu doğru beslemeliyiz” dedi.

Özellikle kurak bölgelerde doğru sulama tekniklerinin kaliteli tarım açısından büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan ülker sözlerine şöyle devam etti:

“Yanlış uygulamalar, toprakta yaşayan canlılar için de tehlike oluşturuyor. Türkiye’nin en büyük tarım arazilerinin bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu konuda en hassas olunması gereken bölgelerimizden. Bu yıl Sabri ülker çevre Ödülü’nü, teknoloji ile doğru sulamaya fayda sağlayacak, toprağın dengesinin korunmasına destek olacak ve örnek teşkil eden bu projeye vermeyi uygun gördük. Hedefimiz, su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak adına bireysel ve toplumsal örnekleri çoğaltmak. Gelecekte insanlığın en önemli sorunlarından biri su kaynaklarına ulaşılabilirlik olacak. Sınırlı su kaynaklarını korumanın tüm bireylerin birincil görevlerinden biri olması gerektiğini düşünüyoruz.”

Yıldız Holding açıklamasında Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü araştırmasında Türkiye’nin 2025 yılında ekonomik su kıtlığı yaşayacak ülkeler arasında sayıldığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre ise kişi başına düşen yıllık kullanılabilir temiz su miktarının halihazırdaki 1500 m3 seviyesinden 2030 yılında 1000 m3’e düşeceği bilgileri paylaşıldı.