Türkiye’nin yeşil ekonomi sektörüne finansman sağlamak için çalışma grubu oluşturulacak

COP26 Zirve Başkanı Alok Sharma Türkiye’yi ziyaret etti

20 Haziran 2021

26’ıncı Birleşmiş Milletler Taraflar Konferansı (COP26) Başkanı Alok Sharma Kasım ayında Glasgow’da düzenlenecek zirve öncesi Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Alok Sharma Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u yaptığı ziyarette ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Bakan Murat Kurum basın toplantısında Türkiye’nin konferanstan beklentisinin, iklim değişikliğiyle mücadelede ülkemizin mevcut pozisyonu için eşitlikçi ve adil bir çözümün sunulması ve iklim finansmanına erişim imkanlarının artırılması gerektiğini söyledi.

Bakan Kurum sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Ülkemizin, BM İklim Değişikliği Sözleşmesi’nin EK 1 listesinden çıkarılma talebi var. Bu haklı talebimizi bir kez daha ifade ettik. Diğer taraftan iklim finansmanına erişim noktasında da 2018 yılında Arjantin’de liderlerimizin almış olduğu karar çerçevesinde yapılacak mutabakatla ülkemizin iklim finansmanına erişiminin bir an önce karara bağlanması gerektiğini de kendilerine ifade ettik. Bu konuda da Sayın Bakan oldukça yapıcı ve süreci hızlandırmaya yönelik adımlar atılacağını ve taraflar konferansı öncesinde de bu mutabakatın imzalanması adına tüm destekleri vereceğini ifade ettiler.”

Murat Kurum konuşmasında Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelede üzerine düşen sorumlulukları Paris Anlaşması’na imza atmamış olmasına rağmen imza atan diğer ülkelerin bir çoğundan daha fazla yerine getirmekte olduğunu savundu.

Alok Sharma da konuşmasında COP26’nın, ülkelerin iklim konusunda daha fazla istekli şekilde faaliyete geçmeyi taahhüt etmiş olarak bir araya geldiği bir toplantı olmasını dilediğini, ana amacın ise etkileri azaltma, adapte olma, finansman yönlendirmesi ve birlikte çalışma başlıkları altındaki dört hedefe yoğunlaşarak küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırmak olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Sharma toplantı sonrası paylaştığı sosyal medya paylaşımında Türkiye’nin yeşil ekonomisi için finansman sağlanması için yeni bir çalışma grubu kurulacağından bahsetti.