Türkiye’nin rüzgar ve dalga enerjisi potansiyeli belirlenecek

EBRD danışmanlık firmaları için duyuru yayınladı

30 Temmuz 2018

Türkiye’nin kıyı ötesi ve dalga enerjisi alanındaki elektrik üretim potansiyelini belirlemek amacı ile bir çalışma başlatıldı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından başlatılan proje ile Türkiye’nin kıyı ötesi ve dalga enerjisi alanındaki potansiyelini açığa çıkarma adına Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın çalışmalarının desteklenmesi hedefleniyor.

EBRD tarafından proje ile ilgili yayınlanan ilana göre çalışma ile Türkiye’nin mevcut rüzgar enerjisi atlasının, kıyı ötesi alanındaki potansiyelini de içerecek şekilde güncellenmesi ve geliştirilmesi, ayrıca dalga enerjisi alanındaki potansiyelinin de ortaya konması hedefleniyor.

Tahmini maliyetin 350 bin dolar olduğu projeye başvurmak isteyen danışmanlık firmaları için son tarih 27 Ağustos 2018. Bu yılın Ekim ayında başlaması öngörülen projenin 9 ay içinde tamamlanması hedefleniyor.

Mevcut öngörü 48 GW

2007 yılında gerçekleştirilen Rüzgar Enerjisi Potansiyeli Atlası çalışmasında Türkiye’nin tekno ekonomik rüzgar enerjisi potansiyeli 10 bin MW’ı kıyı ötesi alanında olmak üzere 48 bin MW olarak belirlenmişti.

Bununla birlikte gelişen haritalama teknikleri ve rüzgar türbini teknolojilerindeki ilerlemen bu rakamı çok daha yukarıya taşımış durumda.