Türkiye’nin rüzgar gücü 2017’de 1.100 MW artabilir

TÜREB Başkanı Ataseven orman izinlerinin kurulu güç artışında belirleyici olacağına dikkat çekti

29 Aralık 2016

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven 2016 sonu dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Mesajında Türkiye’nin 2016’yı 5.500 ila 5.600 MW arasında bir kurulu güç ile tamamlayacağını beklediklerini kaydeden Ataseven Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün 2016 yılında biraz yavaşlayarak eksiklerini gidermeye çalıştığını, değişen piyasa koşullarına göre haritalarını yenilediğini kaydederken, 2017 yılını ise sektör için eriyen stokları doldurma ve tohum ekme zamanı olarak niteledi.

TÜREB Başkanı sektörün ana beklentilerini ise 2015 yılı başvurularının sonuçlanması, 2016 yılında ertelenen 2.000 MW’lık yeni başvuru alınması, Türkiye’nin rüzgar enerjisi endüstrisinin gelişmesini sağlayacak uygulanabilir büyük ölçekli YEKA projelerinin hayata geçirecek şartnamenin 2017 yılının ilk çeyreğinde açıklanması olarak sıraladı.

Ataseven Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün gelişmesi ve 2023 hedefi olan 20.000 MW’lık güce ulaşılması için hem YEKDEM hem de Yerli Katkı mevzuatının 2020 yılına kadar sürdürülebilir bir şekilde korunmasını hatta geliştirilerek 2030 yılına kadar devam etmesinin sağlanmasının da gerekli olduğunu düşündüklerini belirtirken, 2017’nin Türkiye rüzgar enerjisi sektörü için çok önemli bir yıl olacağını, bu yılın ilk çeyreğinde alınacak kararların rüzgar enerjisi sektörünün geleceğine ışık tutacağını kaydetti.

Mesajında orman izinleri nedeni ile bekleyen projelere dikkat çeken Ataseven bu alanda bir çözüm sağlanması halinde Türkiye’nin rüzgar gücünün 2017 yılında 1.000 ila 1.100 MW seviyesine yükselebileceğini, sağlanamadığı takdirde artışın 700 MW seviyesinde kalabileceğini kaydetti.

2015 yılı sonu itibari ile 4,7 GW’lık kapasiteye ulaşan Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün bu sayede istihdama 12 ila 15 bin arasında, gayri safi yurt içi hasılıya ise 1,7 ila 1,9 milyar dolar arasında katkı sağladığını ayrıca yalnızca 2015 yılında 574 milyon dolarlık doğal gaz ithalatına gerek bırakmadığına da dikkat çekti.

Halkımızdan destek bekliyoruz

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven sözlerini şu şekilde sürdürdü;

’’Bütün bunların yanısıra gelecekte daha yaşanabilir bir dünya için enerji üretirken seçimlerimizde karbon emisyonu yaratmayan, atık oluşturmayan, doğaya zarar vermeyen, yerli ve tükenmeyecek enerji kaynaklarını tercih etmeliyiz. Rüzgar enerjisi tam da böyle bir kaynak.

Bunu yaygınlaştırmak için her birey kendini sorumlu hissetmeli diye düşünüyoruz. Biz Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği olarak küresel ısınma ile mücadelede önemli rol oynadığını düşündüğümüz rüzgar enerjisinin geliştirilmesi için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Artık elektriğini nereden alacağına karar verecek halkımızın da, rüzgar enerjisinden üretilen elektriği talep ederek bizlere destek olmalarını bekliyoruz.’’