Türkiye’nin Mavi Bayrak sayısı 612’ye ulaştı

Türkiye küresel sıralamada üçüncü sırada yer aldı

4 Haziran 2024

Danimarka’nın, Kopenhag şehri merkezli Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinasyonu ile 1985 yılından beri yürütülen Mavi Bayrak programının 2024 yılı sonuçları açıklandı.

Yapılan açıklamadaki bilgilere göre program kapsamında bu yıl 30’u Avrupa kıtasında yer alan 51 ülkedeki plaj, marina ve özel tekneler için toplamda 5115 adet Mavi Bayrak eko-etiketi sağlandı.

Bu eko-etiketlerin 4.242 adedi plajlar, 732 adedi marinalar ve 141 adedi ise tekneler için verildi.

Toplam bayrak sayısına göre yapılan sıralamada Türkiye üç kategoride aldığı toplamda 612 Mavi Bayrak ile üçüncü sırada yer aldı.

İspanya 748 Mavi Bayrak ile sıralamada lider olurken, ikinci sırada ise 652 Mavi Bayrak ile Yunanistan geldi.

Türkiye’nin aldığı 612 Mavi Bayrak etiketinin 567’si plajlar, 27’si marinalar ve 18’ü tekneler için verildi.

Şehirlere göre ise Antalya 233 Mavi Bayrak ile ilk sırada gelirken, Muğla 112 Mavi Bayrak ile ikinci, İzmir ise 64 Mavi Bayrak ile üçüncü sırada geldi.

1985 yılında Fransa’da başlayan Mavi Bayrak uygulamasının kapsamı 1987 yılında Avrupa Birliği ülkelerine genişlemişti. Türkiye’nin 1993 yılında dahil olduğu uygulamaya, 2000 yılından itibaren de Avrupa kıtası dışındaki ülkeler de dahil olabiliyorlar.

Mavi Bayrak Programı Türkiye’de de Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülüyor.

Programa dahil olabilmek için plajların 33, marinaların 38, turizm teknelerinin 51 ve bireysel yatların 4 kriter ile 16 davranış kuralına uymaları gerekiyor.

Plajlar için karşılanması zorunlu olan kriterlerden bazılarını sezon içerisinde 15 gün ara ile yüzme suyu analizlerinin gerekli değerleri sağlaması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilk yardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, evcil hayvanların kontrolü, çevre eğitimi ve bilgilendirme oluşturuyor.

Marinalar ve turizm tekneleri için aranan kriterler arasında kurumsal sosyal sorumluluk ve halkın katılımı ve eğitimi de aranıyor.

Türkiye’in 2023 yılında program kapsamında elde ettiği başarı hakkında değerlendirmede bulunan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı ve Turizm Eski Bakanı Doç. Dr. Abdulkadir Ateş şunları söyledi:

Dünya genelinde insan faaliyetleri kaynaklı iklim değişikliğinin etkileri, küresel ticari ve göç hareketlilikleri ile biyolojik çeşitliliğin azalması gibi her türlü çevresel, sosyal ve uluslararası gelişmelerden olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Buna karşın “doğal çevre”nin korunması her daim cazibe merkezi olmanın temel unsurunu oluşturuyor. Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Mavi Bayrak eko-etiketi bu anlamda önemli bir rol üstlenmeye devam ediyor. Bugün açıklanan Uluslararası Mavi Bayrak ödüllerinin, insanların turizm tercihlerine katkı sağlamasını yanında turizm ve sürdürülebilirlik alanlarında yerel yönetimler ve işletmecilerin çalışmalarına da destek olacağını düşünüyoruz. Çevre, sağlık, güvenlik ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu Mavi Bayraklı plajlarda yüzme suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olmaktadır. Ülkemizin Mavi Bayrak sayıları açısından dünyadaki başarısı bu anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır. Çevre sağlığı olmadan insan sağlığı ve sürdürülebilir turizm olmaz ilkesi ile 30 yılı aşkın süredir çalışan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile sağlıklı ve başarılı bir sezon geçirilmesini dileriz.