Türkiye’nin Kurulu Rüzgar Gücü 1.000 MW’ı Aştı

TÜREB tarafından açıklanan verilere göre Türkiye rüzgar enerjisi hızlı büyümesini devam ettiriyor

12 Mayıs 2010

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye rüzgar enerjisi sektörü yakaladığı hızlı büyüme ivmesini devam ettiriyor.

TÜREB’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de işletme halindeki 33 ayrı rüzgar tarlasında kurulu rüzgar enerjisi gücü Mayıs ayı itibari ile 1.029,85 megavata ulaştı.

Açıklanan bu veriler yıl başında 801 megavat olan sektördeki kurulu gücün yılın başından  bu yana yüzde 25 oranında büyüdüğü anlamına geliyor.

TÜREB’in verilerine göre kurulum çalışmaları  devam etmekte olan ve toplam büyüklüğü 492,35 megavat olan 11 proje bulunuyor. Ayrıca toplam büyüklüğü 644,45 megavat olan 17 ayrı proje için ise çalışmaların yıl içinde başlaması bekleniyor.

Konu hakkında Yeşil Ekonomi’ye açıklama yapan TÜREB Başkanı Murat Durak Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün geleceği konusunda iyimser olduğunu ve sektörde yakalanan hızlı büyümenin yıl içinde artarak devam edeceğini beklediğini söyledi. Durak açıklamasında Türkiye rüzgar enerjisi sektöründe yıl içinde toplam kurulu gücün 2,000 megavatı aşacağını öngördüğünüde sözlerine ekledi.

2010 yılı başında kurulu rüzgar enerjisi gücü bakımından Avrupa’da onuçüncü sırada olan Türkiye’nin 2,000 megavatı aşması 2009 yılı rakamlarına göre sıralamada dokuzunculuğa yükselmesi anlamına gelecek.
TÜREB Başkanı Murat Durak tarafından hazırlanan çalışmayı edinmek için lütfen buraya tıklayınız.