Türkiye’nin ilk LEED EB sertifikası GAMA’ya verildi

GAMA Holding’in Ankara’daki binası USGBC tarafından verilen LEED GOLD EB sertifikasına hak kazandı

12 Kasım 2012

GAMA Holding’in 380 çalışanının görev yaptığı Ankara’daki binasının ABD merkezli Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED GOLD EB sertifikasına hak kazandığı ve 5 Kasım 2012 tarihi itibari ile bu belgeyi aldığı açıklandı. Şirket USGBC nezdindeki başvurusunu 26 Ekim 2011’de yapmıştı.

Şirketin bu başarısı sayesinde Türkiye’de ilk defa bir bina, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasını,  EB (Existing Building – Var Olan Binalar) kategorisinde kazanmış oldu. GAMA Holding 2008 yılında inşa edilen binayı 2010 yılında satın alarak aynı yılın Kasım ayında kulanmaya başlamıştı.

Şirketten yapılan detaylı açıklamada yapılan iyileştirmeler ve LEED çalışmalarının 2010 sonu değerlerine göre binanın doğal gaz tüketiminin yüzde 27, elektrik tüketiminin yüzde 45-50 ile su tüketiminin ise yüzde 31 gibi önemli oranlarda azalmasını sağladığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca LEED çalışmalarının Mayıs 2011 tarihinde başladığı ifade edilirken, bu tarihten önce elektrik tüketimi alanında yapılan çalışmalar ile tüketimin zaten Kasım 2010 değerlerine göre yüzde 20-25 oranında düşürülmüş olduğu bilgisine de yer verildi.

ABD’deki Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikası yeşil bina standartlarına uygun yapılara veriliyor.

LEED sistemine uygun olarak inşa edilmemiş binalarda iyileştirmeler gerçekleştirildiği takdirde binaların sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzemeler ve kaynaklar, iç mekan kalitesi, tasarımda yenilikler ve bölgesel öncelik gibi alanlardaki kriterleri karşıladıkları takdirde EB (Existing Building – Var Olan Binalar) kategorisinde bu sertifikasyonu sağlayabiliyor. LEED EB GOLD için değerlendirmelerde 60 puan alınmış olması gerekirken GAMA Holding’in binası gerçekleştirdiği çalışmalar ile 71 puan almaya hak kazandı.

Şirket tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada GAMA Holding CEO’su Hakan Özman şunları söyledi;

“GAMA Holding olarak, sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyümenin çevrenin ve toplumun yaşam kalitesi korunarak gerçekleştirilmesi gerekliliğinin bilincindeyiz. Tüm çalışanlarımız nezdinde yarattığımız enerji kültürü ile sorumlu kurumsal vatandaşlık konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. LEED’in var olan binalar kategorisinde Türkiye’de ulaşılmış en üst seviye olan Gold sertifikasını kazanmamız, bunun en büyük kanıtı. Bu yolda gösterdikleri inanç ve çabadan dolayı GAMA ailesinin tüm fertlerini kutluyorum”