Türkiye’nin ilk hibrit lokomotifleri raylara inmeye hazırlanıyor

Şirketin karbon emisyonları her yıl 35 bin ton gerileyecek.

7 Eylül 2021

Türkiye’nin ilk özel demir yolu işletmecisi olan, Tüpraş’ın yüzde 100 bağlı ortaklığı Körfez Ulaştırma A.Ş. siparişini verdiği hibrit lokomotiflerini teslim almaya başladığını bildirdi.

Şirketin açıklamasına göre İsviçreli demir yolu araçları üreticisi Stadler ile iki yıl önce imzalanan yedi adet hibrit lokomotif alım anlaşması çerçevesinde ilk iki lokomotif 3 Eylül tarihinde İzmit Derince limanına vardı. Kalan 5 lokomotif ise Kasım- Aralık aylarında Türkiye’ye gelmiş olacak.

Açıklamada şirketin hem dizel, hem elektrikli modda çalışabilen EuroDual lokomotifler sayesinde elektrikli hatlarda sıfır karbon emisyonu ile taşıma yapabileceği bildiridi. Bununla birlikte 7 adet EuroDual hibrit lokomotifin tamamının faaliyete geçmesiyle birlikte ise şirketin karbondioksit emisyonu her yıl yaklaşık olarak 35 bin ton gerileyecek.

Lokomotiflerin, tip onay süreci kapsamında, bağımsız denetim şirketi ve Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü (UHDGM) yetkililerinin TCDD hatlarında yapacağı testler sonrasında ticari kullanıma alınması planlanıyor.

EuroDual lokomotiflerle birlikte, Körfez Ulaştırma’nın lokomotif filosu 12 adede ulaşacak.