Türkiye’den üç kent “Tek Dünya Kentleri Yarışması” finaline kaldı

Yarışma WWF tarafından gerçekleştiriliyor

21 Mayıs 2018

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından gerçekleştirilen “Tek Dünya Kentleri Yarışması” finalistleri belli oldu.

Vakfa 128 şehir için yapılan başvurular sonrası finale 40 şehir kalırken, finale kalan şehirler arasında Türkiye’den İstanbul, İzmir ve Gaziantep de yer aldı.

WWF Türkiye tarafından yapılan açıklamaua göre 2011’den bu yana gerçekleştirilen etkinliğin hedefi, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, kentlerde iklim dostu bir dönüşümü teşvik etmek, çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine doğru yol alan kentleri seçmek ve farkındalık yaratmak.

Yarışma, karbon ayak izini azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı direnci artırmak yolunda anlamlı ve yenilikçi adımlar atan kentleri öne çıkarıyor. Her bir kentin sunduğu veriler tek bir adreste toplanıyor ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir Bilimsel Konsey, yapılan başvuruları değerlendirerek her ülkeden en fazla üç kenti finalist olarak belirliyor.

Değerlendirme iklim hedefleri açısından önem taşıyan enerji, binalar, iklim değişikliğine uyum konularına yoğunlaşıyor. Bu yılın tematik odağı olan sürdürülebilir ulaşım ve hareketlilik konusundaki hedef ve uygulamalara da özel önem veriliyor.

Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda finale kalan kentler aynı zamanda “Kentimi Seviyorum” başlıklı sosyal medya kampanyasında yer alıyorlar. Kampanyaya katılan büyükşehir belediyeleri, resmi sosyal medya hesaplarından 30 Haziran’a kadar ”Kentimi Seviyorum” temalı gönderiler paylaşacaklar. Kent sakinlerinin welovecities.org adresinden istedikleri kentlere verdikleri oylar ile sosyal medya gönderilerinin aldığı beğenilerin toplamı, “En Sevilen Kent”i belirleyecek.

Kampanyada yer alan İzmir, sera gazı emisyonlarını 2020 yılına kadar, 2014 düzeyine kıyasla %20 oranında azaltmayı hedefliyor. Gaziantep ise, kent sakinleri ve kamu kuruluşları ile şirketleri, enerji verimliliğini artırmaya teşvik ediyor.

Konuyla ilgili bir yayınlanan basın açıklamasında WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’nin şu değerlendirmesi yer aldı;

“Türkiye’den finale kalan İstanbul, İzmir ve Gaziantep’in başlattığı süreç bu üç kentin iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilirliğe verdiği önemi gösteriyor. Diğer kentlerimizde de bu konuda yapılan çalışmalar olduğunu biliyoruz. Dileğimiz bu tür çabaların ülkemizde daha da artması, yaygınlaşması. Dünya nüfusunun yüzde 50’den fazlası bu alanlarda yaşıyor ve sera gazı emisyonlarının yüzde 70’ten fazlası kentlerden kaynaklanıyor. Sürdürülebilir bir gelecek için kentlerde başlatılacak dönüşümün önemi büyük.”