Türkiye’den dört proje “G20 Kapsayıcı İş Modelleri Güncellemesi Raporu”na girdi

Raporda toplamda 47 proje yer alıyor

11 Şubat 2019

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından hazırlanan dört proje G20 Kapsayıcı İş Modelleri Güncellemesi Raporu’na dahil edildi.

UNDP Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre rapora ‘’kapsayıcı iş modeli’’ olarak dahil edilen projeler şunlar oldu;

1- GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler
2- Türkiye’nin Mühendis Kızları
3- İnternetle Hayat Kolay
4- Paramı Yönetebiliyorum

G20 Arjantin Dönem Başkanlığı ve G20 Üye Devletleri, davetli ortaklar ve uluslararası kuruluşların Kapsayıcı İş alanında faaliyetleri vurgulama çabalarının sonucu olan rapor davetli ortaklar tarafından sunulan 47 projenin temel bulguları ve mesajlarını vurguluyor, çıkarılan başlıca dersleri özetliyor.

Raporda belirtilen kapsayıcı iş modelleri, ekonomik piramidin dibinde yaşayan insanlara ölçekli veya ölçeklenebilir olarak ticari bakımdan sürdürülebilir esasla, mal, hizmet ve geçim imkanları sağlıyor, onları tedarikçi, bayi, perakendeci veya müşteri olarak şirketlerin esas işlerinin değer zincirlerinin bir parçası haline getiriyor.

Girişimcilik ve daha fazla istihdam imkanları yoluyla, çoğunlukla kapasite geliştirme önlemleri uygulayarak, kadınların gelirlerini artırmayı hedefleyen “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler” projesi, raporda ülke içinde kapsayıcı iş modeli örneği olarak veriliyor.