Türkiye’deki ATM’ler dört ilden fazla elektrik tüketiyor

Ekosfer Derneği ortak ATM’lere geçilmesi ile enerji tasarrufu ile birlikte dışa bağımlılığının azaltılabileceğine dikkat çekti

18 Ocak 2024

Türkiye’de sayısı 52 bini geçen ATM’lerin toplam elektrik tüketiminin Türkiye’deki dört ilde gerçekleşen elektrik tüketimini geçtiği bildirildi.

Ekosfer Derneği tarafından yapılan çalışmaya göre Türkiye’de sayıları 52 bini aşan ATM’nin yıllık elektrik tüketim miktarları 231 milyon kWh düzeyine ulaşmış durumda.

Bu rakam da Bayburt’un 107 milyon kilovat-saat (kWh) düzeyinde olan yıllık tüketim rakamının iki katından fazla iken, en düşük tüketime sahip Ardahan (131 milyon kWh), Tunceli (132 milyon kWh) ve Iğdır (219 milyon kWh) illerinin tüketiminin de daha yüksek.

Dernek çalışmasında ATM’lerin bulunduğu konum ve iklim koşullarına göre tüketimlerinin değiştiği ve yaz aylarında günlük 15 kWh seviyesine çıktığı bilgisi verilirken, hesaplamada ise İstanbul’da çalışan bir ATM’nin faturalandırılmış ortalama günlük tüketimi olan 12 kWh değerinin baz alındığı ifade edildi.

Ekosfer açıklamasında ortak ve komisyonsuz ATM uygulamasına geçilmesi halinde, ciddi miktarda elektrik ve kaynak tasarrufu yapılabileceğini aynı zamanda cadde ve meydanlardaki görüntü kirliliğinin de önüne geçilebileceği ifade edildi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Ekosfer Derneği Kampanyalar Direktörü Özgür Gürbüz, kentlerin meydanları ve sokaklarındaki ATM’lerin birçoğunun atıl durumda beklediğini dikkat çekerken, kullanıcılardan komisyon almayan ortak ATM’lere geçilmesiyle birlikte önemli bir elektrik tasarrufu sağlanabileceğine dikkat çekti.

Gürbüz açıklamasında şunları kaydetti;

Mesele sadece elektrik tüketimi de değil. Bu cihazların neredeyse hepsi ithal, her bir ATM’de alarm, klima, güç kaynağı, ekran ve yazıcı gibi bakım-onarım isteyen birçok parça var. Para ekleme ve alma için düzenli bir şekilde ziyaret edilmeleri gerekiyor, bu da yakıt israfı demek. Biz bu çalışmada sadece makinelerin ne kadar elektrik tükettiğini hesapladık. Çevreye ve ekonomiye etkileri elektrik faturasıyla sınırlı değil.

Açıklamasında ortak ATM, mobil bankacılık ve kredi kartının yaygınlaştığı ülkelerde ATM sayısının azaldığına da dikkat çeken Gürbüz, Birleşik Krallık’ta ATM sayısının sekiz yıl içinde 70 binden 50 binin altına düştüğü bilgisini paylaştı.

Türkiye’de sayısı 2 milyonu geçen POS makinalarının daha verimli kullanılması için de bir öneride bulunan Özgür Gürbüz sözlerini şöyle sürdürdü:

Özellikle büyük süpermarketlerde alışveriş sonrası kartla ödeme yapanlara, sınırlı miktarda da olsa nakit alma ve bunu da kart işlemine ekleme şansı verilirse ATM ihtiyacı daha da azalır. ATM’lere ayrılan alanları toplumun faydası için kullanabilir, ağaçlandırabiliriz. ATM sayısını yarıya indirerek 115 milyon kWh elektrik tasarrufu yapabiliriz. Enerji tasarrufuyla iklimi korur, ithal ürünlere ve dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz.