Türkiye’de Aşırı Hava Olayları 2022’de rekor kırdı

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 1.030 aşırı hava olayı yaşandı

20 Mart 2023

Ekosfer Derneği geçtiğimiz yıl Türkiye’de yaşanan aşırı hava olaylarının şimdiye kadar yıllık olarak kaydedilen en yüksek rakama ulaştığına dikkat çekti.

Dernek tarafından yapılan basın açıklamasında 2021’de 1.024, 2020 yılında ise 984 aşırı hava olayının yaşandığı Türkiye’de aynı rakamın 2022 yılında ise 1.030 olarak gerçekleştiği bildirildi.

Açıklamada aşırı hava olaylarının sayısı ve şiddetinin de iklim krizinin etkisi ile giderek arttığına vurgu yapılırken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 2022 yılında gerçekleşen aşırı hava olaylarının üçte birini (% 33,6) şiddetli yağış ve sellerin oluşturduğu, yağışları fırtına ve dolu olayları izlediği bilgileri paylaşıldı.

Ekosfer Derneği Kampanyalar Direktörü Özgür Gürbüz, açıklamadaki değerlendirmesinde iklim krizi nedeniyle daha sık karşılaşılan aşırı hava olaylarının, altyapı ve alınan önlemlerin yetersizliği nedeniyle kentlerde daha büyük felaketlere yol açtığına dikkat çekerek, şunları söyledi;

Önceki gün Şanlıurfa’da afete dönüşen şiddetli yağışlar, kentlerin yetersiz altyapısı nedeniyle daha büyük felaketlere neden oluyor. İklim krizini durdurmak için yeterli çabayı sarf etmediğimiz gibi, kentlerimizi daha dirençli hale getirecek adımları da atmıyoruz. Bu hataların bedelini de ne yazık ki can ve mal kayıplarıyla ödüyoruz.

Değerlendirmesinde aşırı hava olaylarının sayısının son beş yıldır sürekli arttığına dikkat çeken Gürbüz, 2022’de yaşanan her 100 aşırı hava olayından 33’ünün şiddetli yağış şeklinde gerçekleştiğini, bunun da plansız yapılaşan, altyapısı yeterli olmayan kentlerde çok ciddi sorunlara yol açtığına dikkat çekti.

Her 100 aşırı hava olayından 18’inin dolu şeklinde olmasının da özellikle tarımla uğraşanlar için büyük bir sorun olduğunun altını çizen Gürbüz, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

İklim krizini durdurmak için atılması gereken ilk adım kömürlü termik santralları kapatmak. Türkiye bu konuda henüz bir yol haritası belirlemedi. Kentleri iklim krizine karşı dirençli hale getirmek için de tüm ülkeyi kapsayan somut bir plan göremiyoruz. İklim krizini önleme ve uyum gibi iki alanda da bir an önce harekete geçmezsek her yıl daha fazla felaketle karşılacağız.