”Türkiye’de artık sürdürülebilir bir rüzgar sektörü var”

TÜREB Avrupa Rüzgar Enerjisi Kongresi’ni 2015 yılında Türkiye’de düzenlemeye aday.

3 Kasım 2012

Basın Açıklaması

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Türkiye’nin rüzgar enerjisiyle ilgili ilk uluslararası organizasyonu olan TÜREK 2012’yi 7-8 Kasım’da İstanbul’da düzenleyecek. Yerli ve yabancı yatırımcılar ile kamu temsilcilerinin bir araya geleceği organizasyonda Türkiye, rüzgarını yabancı yatırımcılara anlatacak.

2015 yılındaki Avrupa Rüzgar Enerjisi Kongresi’ne adaylık başvurusunda bulunduklarını belirten TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, 2013 yılı sonuna kadar 11 bin MW lisanslanmış ve lisanslanacak proje stoğu bulunduğunu belirterek, 2023 yılı hedefin 20 bin MW olduğunu söyledi.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün potansiyel belirleme çalışmaları sonucu Türkiye’nin 48 bin MW tekno-ekonomik rüzgar potansiyelinin olduğu aktaran Ataseven, şunları kaydetti:

”Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar pazarı olan Türkiye’de artık sürdürülebilir bir rüzgar sektörü var. Bu durumu yerli ve yabancı yatırımcılara anlatmak ve ülkemizde rüzgar sektörünün önünün çok açık olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bunun için 7-8 Kasım’da İstanbul’da Türkiye’nin rüzgar enerjisiyle ilgili ilk uluslararası organizasyonu olan Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ni düzenliyoruz. Kongreye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakan Yardımcısı Murat Mercan, EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Arthouros Zervos ve Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği CEO’su Christian Kjaer’ın da aralarında olduğu çok sayıda davetli katılacak. Bu kongreyi 2015 yılındaki Avrupa Rüzgar Enerjisi Kongresi’ne bir hazırlık olarak yorumluyoruz. 2013’te Avusturya’da, 2014’te İspanya’da düzenlenecek kongrenin 2015’te Türkiye’de düzenlenmesini arzu ediyoruz.”

”Türkiye Rüzgar Yol Haritası” açıklanacak.

Bir süredir üzerinde çalıştıkları “Türkiye Rüzgar Yol Haritası” nı da bu kongrede açıklayacaklarını belirten Ataseven, bu çalışmanın, Türkiye’nin rüzgar sektöründeki durumunu ve gelecekteki potansiyeli somut bir şekilde ortaya koyacağına dikkat çekti.

Avrupa, Türkiye ve Dünya’daki RES durumlarından, proje finansmanlarına; kamu ve özel sektörün çalışmalarından türbin üretcilerinin kullandıkları teknolojilere kadar rüzgarla ilgili her konunun masaya yatırılacağı kongreye ziyaretçi olarak katılımın ücretsiz olduğunu hatırlatan Ataseven, “yeni sektör oyuncuları ile tanışmak, mevcut ilişkileri güçlendirmek, sektörel uygulamalar ve araştırmalar ile ilgili en güncel bilgileri edinmek için herkesi davet ediyoruz. Kongreye kayıt  www.tureb.com.tr adresinden yapılabilir” dedi.