”Türkiye Yüzde 20’lik Enerji Tasarrufu Hedefine Ulaşacak”

Başbakan Erdoğan katıldığı 3. Ulusal Enerji Verimliliği Fuarı’nda açıklamalarda bulundu.

14 Ocak 2012

Başbakan RecepTayyip Erdoğan katıldığı 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin enerji ihtiyacının ve üretiminin arttığı kadar enerji tasarrufunu da artırmak zorunda olduğunu ve Türkiye’nin elektrik tasarrufunda yüzde 20’lik hedefe ulaşacağını söyledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan konuşmasında şunları ifade etti;

”İnşallah, yüzde 20 tasarruf hedefine de hep birlikte ulaşacağız. Şu anda, evlerdeki A sınıfı altı, yaklaşık 15 milyon beyaz eşyayı A sınıfı ve üstüyle değiştirirsek, ülkemizin yıllık tasarrufu, Ankara’nın bir yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor. Keban Barajı’nın ürettiği elektrik enerjisi, Atatürk Barajı’nın ürettiği elektrik enerjisi, A 3 (A+++) Keban çarpı 2 ürettiği elektrik enerjisine karşı geliyor. Bu kadar hassas bir konu. Tasarruf şahsi olduğu kadar, milli olduğu kadar insani bir mesele.”

Başbakan Erdoğan Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında Çin’den sonra elektrik tüketimi en hızlı artan ülke olduğuna dikkat çekerken, bir ülkenin elektrik veya enerji tüketiminin artmasının o ülkenin geriliğini değil o ülkenin refah düzeyinin arttığının dolayısıyla o ülkenin gelişmekte olduğunun işareti olduğunu söyledi.

Başbakan konuşmasında Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği ve aralarında Arçelik, Vestel, BS, Indesit ve Candy Hoover şirketlerinin bulunduğu üyelerinin katıldığı kampanyaya da değindi. Başbakan Erdoğan beyaz eşya üreticisi şirketlerin yöneticilerinden Ocak ayı için düzenledikleri ve enerji verimliliği etiketine sahip ürünleri kapsayan kampanyanın Şubat ayı sonuna kadar uzatılmasını ayrıca indirim oranlarının yüzde 10 artırılmasını istedi. Başbakan’ın isteği salondaki beyaz eşya üreticisi şirketlerin yöneticileri tarafından olumlu karşılık buldu. Tayyip Erdoğan konuşmasını ”Tabii ben de bu arada komisyonumu almak isterim”  şeklinde bir espri ile kapattı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise konuşmasında Türkiye’nin 10 yıldır milli enerji politikası oluşturmak için çalıştığını hatırlatarak, çalışmaların düzeyini artırmak ve çalışmaların başarıya ulaşması için halkta bilinç ve enerjiyi kullanma kültürü yaratmak gerektiğini belirtti. Bakan Yıldız, “Dünyada üretilen enerjinin yüzde 40’ı binalarda tüketiliyor. Binalarda yalıtım yoluyla bile ülkemizde 15 milyar dolarlık bir tasarruf yapmanın mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Aydilek, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türk beyaz eşya sektörü olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ‘Beyaz Eşyada Enerji Verimliliği için Verimli İşbirliği’ hareketine tam destek verdiklerini hatırlatarak, “Tüketicinin enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak evlerdeki verimsiz ürünlerin değiştirilebilmesi için hükümetimiz mutlaka tüketiciyi teşvik etmeli. Bu amaca ulaşmak için üretici şirketler olarak, devletin ilgili birimleriyle el ele vererek çalışmaya hazırız” dedi.