“Türkiye yeşil ve mavi ekonomiler geliştirmeli”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan Türkiye’nin AB’nin sınırda karbon vergisi uygulamasına hazırlıklı olması gerektiğini söyledi

10 Haziran 2021

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin uygulamaya hazırlandığı sınırda karbon vergisi düzenlemelerin hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Murat Bakan açıklamasında 143 milyar dolarlık işlem ile Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olduğunu vurgularken, Türkiye’nin AB ülkelerine yaptığı 69 milyar dolarlık ihracatın da toplam ihracatının %41,3’ünü oluşturduğuna dikkat çekti.

AB Komisyonu’nun Paris İklim Anlaşması doğrultusunda Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı yayınladığını ve küresel karbon emisyonlarını düşürme hedefi doğrultusunda sınırda karbon vergisi uygulamaya hazırlandığını da ifade eden Murat Bakan, bu vergilerin Türkiye’yi ekonomik olarak ateş topuna çevirebilecek bir risk barındırdığını savundu.

Konuşmasında TÜSİAD tarafından yayınlanan “Ekonomik Göstergeler Merceğinden Yeni İklim Rejimi Raporu” çalışmasına da atıf yapan Bakan, Türkiye’nin yeni yeşil ekonomiye, karbonsuz ekonomiye ayak uyduramadığı takdirde bu uygulamanın Türkiye’ye yıllık maliyetinin 1,8 milyar avroya ulaşabileceğini söyledi.

Murat Bakan Avrupa Birliği’nde gelişen döngüsel ekonomi düzenlemelerine de Türkiye’nin hazır olmadığını savunurken, dünyanın en büyük plastik üreticilerinden olan Türkiye’de geri dönüştürülmüş plastik kullanılmadığı takdirde plastik üreticilerinin de bunun için ek vergi riski ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Murat Bakan bu nedenlerle Türkiye’nin yeşil ve mavi ekonomiler geliştirmesi gerektiğini kaydederken, Türkiye’nin bu dönüşümleri yapmadığı takdirde yurt dışından finans bulmakta zorlanacağını, bunun da üçüncü bir risk olduğunu söyledi.

Murat Bakan bu dönüşümlerin Türkiye için aynı zamanda fırsatlar barındırdığını da sözlerine ekledi.