Türkiye yeşil tahvil ihracı görüşmelerine başlayacak

Görüşmeler bağlayıcı anlaşma şartı olmadan yapılacak

15 Mart 2023

Hazine ve Maliye Bakanlığı Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) kriterlerinde borçlanma için uluslararası yatırımcılar “road-show” toplantılarına başlayacak.

Bankacılık kaynaklarına göre 20 Mart 2023 günü Avrupa’da başlayacak toplantılara Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklarının üst düzey yetkilileri de katılacak.

ING ve Standard Chartered Bank tarafından düzenlenecek toplantılar Türkiye’nin Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Dokümanı’nın tanıtımlarını da içerecek. Bununla birlikte toplantılar “bağlayıcı anlaşma şartı” olmadan gerçekleşecek.

Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Dokümanı 2021’de yayımlanmıştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2011 yılı Kasım ayında uluslararası tahvil piyasasında “Çevresel, Sosyal ve Yönetişim” tahvillerine dayalı borçlanma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla “Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Dokümanı” yayımlamıştı. Bu döküman da ING ile Standard Chartered Bank’ın yetkilendirilmesi ile hazırlanmıştı. [1]

Söz konusu dokümanda, Türkiye’nin iklim değişikliği taahhütlerinden Yeşil Mutabakat Eylem Planı’na kadar çeşitli konularda bilgiler yer alırken, yeşil, sosyal ve sürdürülebilir finansmana ilişkin çerçeve çizilmişti.

Bakanlık aynı zamanda uluslararası değerlendirme şirketi Sustainalytics’ten, hazırlanan bu çerçeve dokümanın güvenilir, etkili ve International Capital Market Association (ICMA) 2021 Sürdürülebilirlik Tahvil İlkeleri, ICMA 2021 Yeşil Tahvil İlkeleri, ICMA 2021 Sosyal Tahvil İlkeleri, Loan Market Association (LMA) 2021 Yeşil Kredi İlkeleri ve LMA 2021 Sosyal Kredi İlkeleri ile uyumlu olduğunu teyit eden ‘İkinci Taraf Görüşü’ belgesi de almıştı.[2]


[1] Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Dokümanı (Sustainable Finance Framework)

[2] İkinci Taraf Görüşü (Second-Party Opinion)