Türkiye yenilenebilir enerji için KKTC’ye destek verecek

Taner Yıldız; ”KKTC’ye şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyetinin verdiği destek, enerji alanında da artan bir dozda devam edecek”

12 Ağustos 2009

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ”KKTC’ye şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyetinin verdiği destek, enerji alanında da artan bir dozda devam edecek” dedi. Yıldız, enerji alanında yapacakları bir master planıyla da Kıbrıs’ın bütününü kapsayan bir çalışmada bulunacaklarını bildirdi.

Bakan Yıldız, KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sumat Atun’la görüştü. Görüşme sonrası açıklamada bulanan Bakan Yıldız, Kıbrıs teknik heyetinin KKTC’nin özellikle enerji alanında yapılanmasıyla alakalı önerilerini sunduğunu, kendilerinin de bu kanalın finanse edilmesiyle alakalı çalışmaları yaparak, teknik yeterliliklerini gözlemlediklerini, incelemeler yaptıklarını söyledi. ”KKTC’ye şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyetinin verdiği destek, enerji alanında da artan bir dozda devam edecek” diyen Yıldız, beraber yapılan ortak çalışmaların KKTC’nin büyümesiyle alakalı pozitif katkılar sağlayacağını ifade etti. Yıldız, enerji alanında yapacakları bir master planıyla da Kıbrıs’ın bütününü kapsayan bir çalışmada bulunacaklarını bildirdi. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı KKTC’nin hem rüzgarda hem güneşte bir kısım avantajları olduğuna işaret eden Yıldız, bu avantajın kullanılmasıyla alakalı Elektrik İşleri Etüd İdaresindeki (EİEİ) birikimlerinin hem know-how olarak hem de lojistik destek olarak aktarılacağını söyledi.

KONUK BAKAN ATUN

KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sumat Atun da KKTC’yi ana vatan Türkiye Cumhuriyeti ile yaptığı işbirliği ile kalkındırmaya devam edeceklerini belirtirken, KKTC’de Ekonomi Bakanlığının ilk kez oluşturulduğunu, kendilerinin enerji politikalarının önümüzdeki 15-20 yıl süre için yapılandırılması, politika ve vizyonun belirlenmesi çalışmalarına başladıklarını ifade etti. Bu kapsamda Türkiye’nin enerji bakanlığı ile yakından çalışıp bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini anlatan Atun, plan ve projelerini süratli bir şekilde oluşturmak istediklerini söyledi. KKTC’de şu an elektrik üretiminin katı yakıt üzerine kurulu olduğuna dikkati çeken Atun, katı yakıt üstüne kurulu bu sistemi mümkün olduğunca yenilebilir enerji imkanlarıyla üretilebilir hale getirme amacında olduklarını kaydetti. ”Bizim için önemli olan KKTC’de hem ekonomimizin, ekonomimizle birlikte enerjinin sürdürülebilir bir hal almasıdır, bu yönden çalışmalarımız devam etmektedir” diyen Atun, Türkiye’nin enerji koridoru haline gelmesinin de kendileri için heyecan kaynağı olduğunu ve bunun KKTC’nin de konumunu güçlendirdiğini kaydetti. KKTC’de önemli bir yatırım potansiyeli olduğuna işaret eden Atun, Türk iş adamlarına yatırım ve işbirliği çağrısında bulundu.

TÜRKİYE’DEN KIBRIS’A ELEKTRİK PROJESİ

KKTC’li Bakan Atun da KKTC ile Türkiye arasında daha önce su taşıması konusunda bir işbirliği olduğunu ve projenin geliştirilmekte olduğunu belirtirken, Türkiye ve KKTC’nin elektrik akımlarının enterkonnekte hale gelerek, Türkiye’den Kıbrıs’a elektrik akımı gelmesi noktasında görüş birliğine varıldığını bildirdi. Bunun KKTC’nin elektrik ihtiyacının sürdürülebilir bir şekilde yedeklenmesi kadar adanın geneline elektrik verme imkanını tesis edeceğine dikkati çeken Atun, adada kalıcı bir anlaşmaya varılması yönünde önemli bir unsur olabileceğini söyledi.

Enerji Bakanı Yıldız da ”Bizim mutabık kaldığımız nokta bütün bu bilgi lojistik destek ve know-how devriyle alakalı çalışmalarımızın talimatlarını verdim. EİEİ, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü ve TEİAŞ’dan oluşan bir heyet inşallah önümüzdeki süreçte KKTC’ye gidecekler ve tespit yapacaklar. Bu çalışmayla beraber ne kadar fizibıl olduğuyla, ne kadar uygun olduğuyla alakalı çalışmalar, bu rakamlar bize yön gösterecek” diye konuştu. Bir gazetecinin bu elektrik hattıyla Rum kesiminin de bu hattı kullanımı ya da elektrik satışının söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine, Yıldız, kendilerinin teklifi bir master plan çerçevesinde Kıbrıs’ın bütünü için hazırlayacaklarını bildirdi. Yıldız, ”Bu öneriyi KKTC’nin Ekonomi ve Enerji Bakanı mutlaka kendilerine ileteceklerdir. Kendi içlerindeki konuyu kendileri çözeceklerdir ama biz bütünüyle alakalı master plan çalışmamızı yapacağız” şeklinde cevap etti.

Konuk Bakan Atun da adanın batısında Güney Kıbrıs’taki sistemle enterkonnekte olabilecekleri bir yapı üzerinde çalıştıklarını, bu yapı sağlandıktan sonra kendilerinin elektrik enerjisi kullanımını adanın tamamına sunabileceklerini, gerektiği takdirde Güney Kıbrıs’a da bu elektriği satabileceklerini söyledi. (A.A.)