Türkiye ve Suudi Arabistan döngüsel karbon ekonomisinde mutabakat sağladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde iki ülke arasında enerji ve iklim dahil birçok konu görüşüldü

21 Temmuz 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti sonrasında, iki ülke yönetimi arasında yapılan görüşmeler hakkında yazılı açıklama yayımlandı.

İletişim Başkanlığı tarafından yayımlanan ortak açıklamaya göre taraflar enerji alanındaki görüşmelerinde bazı konularda işbirliği seçeneklerini araştırma arzularını dile getirdiler.

Açıklamada bu konular yenilenebilir enerji yatırımları, iki ülke arasındaki elektrik ara bağlantısı kurulması, Suudi Arabistan’dan Türkiye ve Avrupa’ya elektrik ihracatı, enerji verimliliği, yenilik ve hidrokarbon kaynakları için temiz teknolojiler ve hidrojen gibi düşük karbonlu yakıtlar ile nükleer enerjinin barışçıl kullanım alanlarına ve bu alanların düzenleyicilik boyutları oldu.

Taraflar ayrıca temiz hidrojenle ilgili en iyi uygulamaların hayata geçirilmesi bağlamında bilgi ve tecrübe değişimine ilave olarak, uzmanlaşmış üretim ve hidrokarbonların yenilikçi kullanımları da dahil olmak üzere tüm petrokimya sektör zincirindeki ortak girişim fırsatlarını tartıştılar.

“Döngüsel karbon ekonomisi işbirliğinde mutabakat sağlandı”

İletişim Başkanlığı’nın açıklamasına göre iklim değişikliği alanındaki görüşmelerde ise Türk tarafı Suudi Arabistan’ın iklim değişikliği alanındaki çabalarına desteğini ifade etti.

Ayrıca taraflar kendi önceliklerini ve farklı ulusal koşullarını da dikkate alarak emisyon yönetimi ve iklim değişikliği hedeflerine ulaşma aracı olarak döngüsel karbon ekonomisini teşvik etmek yoluyla geliştirmeye yönelik işbirliğinin önemi konusunda da mutabık kaldılar.

Enerji Bakanlıkları arasında Mutabakat Zaptı imzalandı

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret sırasında enerji alanında çeşitli anlaşmalar imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Enerji Bakanlığı arasındaki Enerji Alanında Mutabakat Zaptı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman Al-Suud tarafından imzalandı.

Bakan Alparslan Bayraktar anlaşma ile ilgili değerlendirmesinde imzalanan Mutabakat Zaptı’nın yenilenebilir enerji başta olmak üzere iki ülke arasındaki enerji ilişkilerine ivme kazandıracağını söyledi.