‘’Türkiye ve Dünya, Marakeş’te beklediğini bulamadı’’

Başmüzakereci Birpınar Türkiye’nin yenilenebilir ve iklim dostu projeler için dış finansmana ihtiyacı olduğunu söyledi

12 Aralık 2016

REC Türkiye tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da, Almanya Büyükelçiliğinin finansal desteği ile, Kasım ayında Marakeş’te gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı COP22 zirvesinin çıktılarını değerlendirmek amacı ile bir konferans gerçekleştirildi.

REC Türkiye tarafından konu ile ilgili yayınlanan basın açıklamasında toplantının açılış konuşmalarının REC Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Z. Sarıkaya, Almanya Elçisi Robert Dölger ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı – İklim Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

‘’Türkiye’nin iklim dostu projeler için dış finansmana ihtiyacı var.’’

Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin Marakeş’te derdini dünyaya anlattığını ve bu durumun Türkiye’nin finansman kaynaklarına neden ulaşması gerektiğinin diğer ülkelerin anlamasını sağlamak açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Marakeş toplantısının hemen başında Türkiye’nin Yeşil İklim Fonu’ndan yararlanmak istediğini ve bu konuda bir kararın çıkmasını gündeme aldırmaya çalıştığını, ancak gelişmekte olan ve az gelişmiş 154 ülkenin itiraz ettiğini, 80 ülkenin katılım sağladığı istişare toplantıları gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Birpınar konuşmasında Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve iklim dostu projelere harcayabilmek için yurt dışı finansmana ihtiyacı olduğunu söyledi.

‘’Düşük karbon ekonomisi yeni iş olanakları ve inovasyon fırsatları getiriyor’’

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Robert Dölger ise toplantıda yaptığı konuşmada iklim değişikliğiyle mücadele için düşük karbon ekonomisine geçişin zorlu bir süreç olduğunu ancak beraberinde getirdiği özellikle yeni iş olanaklarının ve inovasyon fırsatlarının daha fazla olduğunu vurguladı.

Dölger, düşük karbon ekonomisine geçişte kamu idaresine düşen en önemli görevin uygun mevzuat çerçevesinin çizilmesi ve teşvik mekanizmalarının oluşturulması yoluyla inovatif çözümlerin yaygınlaştırılmasının sağlanması olduğunu belirtti.

Almanya’nın 2017 yılında COP23’e ev sahipliği yapacağını hatırlatan Dölger, aynı yıl içinde G20 dönem başkanlığı da yapacaklarını ve iklim değişikliği ile mücadeleyi grubun gündeminde ön sıralara taşıyacaklarını söyledi.

Barış Karapınar: ‘’Ulusal katkı hesaplaması gerçekçi değil.’’

Konferansın, ikinci bölümü, “Marakeş’in Kazandırdıkları”  paneli ile devam etti.

Panelde, REC Türkiye Direktörü R. Ünal Sayman, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İklim Değişikliği Dairesi Başkanı Mehrali Ecer, Avrupa Birliği Bakanlığı Sektörel Politikalar Başkanı Aylin Çağlayan Özcan ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve IPCC yazarı Barış Karapınar sunumları ve görüşleriyle Paris Anlaşması yol haritasını ve Marakeş’te gerçekleşen müzakereleri değerlendirdi.

Aylin Çağlayan Özcan, Avrupa Birliği’nin ekonomik büyüme ile sera gazları arasındaki ilişkiyi tersine çevirerek de-coupling yaptığını, yani bir taraftan büyürken, diğer taraftan seragazı salımlarını azaltmayı başardığını vurguladı.

Mehrali Ecer sunumunda başlıca; Paris Anlaşması öngörüleri, sera gazı salım hedefleri, Marakeş öncesi yapılan hazırlıklar ve Marakeş müzakereleri, iklim değişikliğinin en çok etkilediği ülkeler için kayıp-zarar mekanizmalarının oluşturulmaması, Marakeş eylem bildirisi, Marakeş’teki Türk heyeti ve ikili görüşmeler ve yan etkinlikleri gibi konularda bilgilerini katılımcılar ile paylaştı.

Barış Karapınar ise konuşmasında Türkiye’nin ulusal katkısının hesaplanmasında kullanılan mevcut durum senaryosunun gerçekçi olmadığını vurguladı ve Türkiye’nin daha iyi katkı yapabileceğini belirtti.

Panel oturumunun ardından REC Türkiye Uzmanı Dursun Baş REC Türkiye tarafından Almanya Büyükelçiliğinin finansal desteğiyle yürütülen “Türk İş Dünyasının İklim Değişikliğine Yanıtı” projesinin sonuçlarını paylaştı.

Proje sonuçlarının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sera Gazlarının İzlenmesi ve Emisyon Ticareti Şube Müdür Vekili Tuğba İçmeli Paris ve Marakeş’in iş dünyasına yüklediği sorumluluklar üzerine sunumunu gerçekleştirdi.