Türkiye ve BAE enerji yatırımlarının yol haritasını görüşmeye başladı

Bakan Bayraktar BAE Yatırım Bakanı ile bir araya geldi

24 Ocak 2024

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar X platformu üzerinden yaptığı paylaşım ile Birleşik Arap Emirlikleri Yatırım Bakanı ve ADQ CEO’su Sayın Mohamed Hassan Alsuwaidi ile Ankara’da bir araya geldiğini açıkladı.

Bakan Bayraktar paylaşımında Enerji Bakanlığında yapılan görüşmede geçtiğimiz yıl iki ülke arasında imzalanan enerji anlaşmalarının somutlaştırılmasına yönelik izlenecek yol haritasının ele alındığını açıkladı.

Alparslan Bayraktar sözlerinin devamında iki ülkenin enerji alanında yeni projelerle ilişkilerini güçlendireceğini ve bölgesel iş birliklerini ileriye taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Birleşik Arap Emirlikleri Yatırım Bakanı ve ADQ CEO’su Sayın Mohamed Hassan Alsuwaidi ile Bakanlığımızda bir araya geldik.

Görüşmemizde, geçtiğimiz yıl iki ülke arasında imzalanan enerji anlaşmalarının somutlaştırılmasına yönelik izlenecek yol haritasını ele aldık.

Enerji… pic.twitter.com/s1Qep8NwyS

— Alparslan Bayraktar (@aBayraktar1) January 23, 2024

 

Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında iki ülke arasında toplam yatırım tutarı 50,7 milyar ABD Doları olacağı belirtilen projeler için “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti arasında Enerji ve Doğal Kaynaklar Alanında Stratejik Ortaklık Çerçeve Anlaşması” imzalanmıştı.