”Türkiye Rüzgarda Büyümeye Devam Edecek”

Research and Markets adlı kuruluşa göre Türkiye 2010-2014 arasında rüzgar enerjisi alanında büyümeye devam edecek.

23 Haziran 2011

Research and Markets adlı araştırma kuruluşu tarafından hazırlanan ”Turkey Wind Sector Analysis” başlıklı çalışmada Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün 2010 – 2014 yılları arasında kararlı ve yüksek bir büyüme göstereceği öngörülüyor.

Çalışma ile ilgili yapılan açıklamada Türkiye’nin elektrik talebinin, ekonomik büyümesi ve artan enerji tüketimine bağlı olarak düzenli bir şekilde artmakta olduğu belirtildi.

Türk hükümetinin gerek enerji bağımlılığını azaltmak gerekse de Avrupa Birliği standartlarını karşılayabilmek adına yenilenebilir enerji altyapısını geliştirmeye çalıştığının da belirtildiği çalışmada, Türkiye’de son yıllarda rüzgar enerjisi sektörünün hem kapasite hem de yeni santraller bakımından sürekli geliştiği açıklandı.

Çalışmada teknolojideki ilerlemeler sayesinde rüzgar enerjisinin giderek daha rekabetçi bir hale kavuşmasının da etkisi ile Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 2010-2014 yılları arasında yüzde 31.6’lık yıllık birleşik büyüme oranı ile büyüyeceği öngörülüyor.

Ayrıca Türkiye’de rüzgar enerjisi yatırımlarının Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul gibi Marmara bölgesinde yoğunlaştığı da çalışmada yer verilen bilgiler arasında.