Türkiye Rüzgar Enerjisinde 17. Büyük Oldu

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi 2010 yılına ait rakamları açıkladı. Türkiye rüzgar enerjisinde en hızlı büyüyen ülkeler arasında.

4 Kasım 2011

1500 üyeli Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) dünya rüzgar enerjisi sektöründeki 2010 yılı gelişmelerine dair rakamları açıkladı.

GWEC’in açıkladığı verilere göre küresel rüzgar enerjisi sektörü 20 yılda ilk defa daralma yaşayarak, bir önceki yıla göre yüzde 7 daha düşük büyüme gösterdi.

Yapılan açıklamada bu düşüşün nedeni olarak ABD rüzgar enerjisi sektörüne yönelik yasal düzenlemelerdeki ve hükümet teşviklerindeki belirsizlik, OECD ülkelerindeki elektrik talebi düşüş ile küresel finansal krizin etkisi gösterildi.

GWEC’in açıkladığı verilere göre geçen yıl dünyada 47.3 milyar avroluk yatırım ile 35.8 GW’lık rüzgar enerjisi santrali kurulumu yapıldı. Son kurulumlar ile beraber küresel rüzgar enerjisi sektörü 2009 yılına göre yüzde 22.5’luk büyüme ile 194.4 GW kurulu güce ulaştı.

Rüzgar Enerjisinin Lideri Çin

Çin yaptığı 16.5 GW’lık yeni kurulum ile bu alanda liderliği ele geçirmenin yanı sıra ulaştığı 42,287 MW’lık kurulu güç ile toplam kurulu güç bakımından birinciliğe yükseldi.

Çin hızla büyüyen kurulu gücü ile 2020 yılı için hedeflenen 200 GW seviyesini yaklayabileceğine dair güçlü bir işaret vermek ile beraber ülkenin rüzgar enerjisi sanayisi de hacim olarak bu gelişmeye paralel olarak küresel liderliği ele geçirdi.

Yaşanan yasal belirsizlik durumu ise ABD’de yeni rüzgar enerjisi kurulumlarının geçen yıla göre yarıya yakın düşmesine neden olarak ülkede yalnızca 5.115 MW’lık yeni kapasitenin devreye girmesine neden oldu. Yeni kurulumlar ile beraber ABD’nin rüzgar enerjisinde toplam kurulu gücü ise 40,180 MW seviyesine yükseldi.

Türkiye Rüzgar Enerjisinde 17. Ülke

2009 yılı sonunda toplam kurulu rüzgar enerjisi gücü 801 MW olan Türkiye 2010 yılı sonunda ise 528 MW’lık kapasite artışı ile rüzgar enerjisinde 1,329 MW’lık kapasiteye ulaşmış olan Türkiye’nin bu alanda dünyada 17. sıraya yükselmiş olması da dikkat çekti

Çalışmada ilgi çekici diğer bir nokta ise 2010 yılında ilk defa yeni kurulumların yarısından fazlasının Avrupa ve Amerika dışındaki bölgelerde gerçekleşmiş olması. Bu durum büyük oranda 16.5 GW ile toplam rüzgar enerji kurulumlarının yarısını tek başına yapan Çin’in sayesinde olmak ile beraber Hindistan’da yaşanan 2.1 GW’lık gelişmede bu sonuçta etkili oldu .

Çalışmanın tamamını edinmek için lütfen buraya tıklayınız.