Türkiye Mavi Bayraklı plaj sayısında üçüncü oldu

Türkiye’nin Mavi Bayrak etiket sayısı 500’e yükseldi

27 Mayıs 2019

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) 2019 yılı Mavi Bayrak listesini yayınladı.

Kuruluş bu yıl 45 ülkedeki 4.560 plaj, marina ve yatı dünyanın en bilinen eko-etiketlerinden olan Mavi Bayrak ile ödüllendirdi.

Türkiye ise 463 plaj, 22 marina ve 15 yat ile bu 45 ülke arasında en çok Mavi Bayrak etiketi sağlayan üçüncü ülke oldu.

Sıralamada birinciliği İspanya, ikinciliği ise Yunanistan aldı. Fransa dördüncü, İtalya ise beşinci oldu.

Uluslararası alanda 1987 yılında, Türkiye’de 1993 yılında uygulanmaya başlayan programı ise bu tarihten beri Türkiye Çevre Eğitim Vakfı yürütüyor.

Vakıftan konu ile ilgili yapılan açıklamada Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen şunları kaydetti;

”Türkiye’nin turizmde kalkınması ve uluslararası standartlara kavuşması için Vakfımız çaba göstermektedir. Dünya Turizm sektörü artık Mavi Bayraklı tesisleri tercih ediyor. Mavi Bayrak, tatil programı yapanların ve tur operatörlerinin aradığı, Dünya çapında halk nezdinde en çok tanınan ve bilinen eko-etikettir. Bu özelliği ile ülkemizin turizm sektöründe ve uluslararası turizm pazarında ayrı bir yeri vardır. Bayrak sayısının çok olması, aynı zamanda plajlarımızın mikrobiyolojik açıdan temiz ve çevre yönetimi yönünden duyarlı olduğunun bir belgesidir. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2019 yılında iyi bir sezon geçirilmesini dileriz.”

Mavi Bayrak etiketine hak kazanabilmek için sezon içerisinde 15 gün ara ile yapılacak deniz suyu analizlerinde olumlu sonuç elde edilmesi gerekiyor. Ayrıca plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanlarının ayrılması, acil durum planı bulunması ve çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanması gibi gerekler bulunmakta.

2019 yılı Mavi Bayrak Ödüllü plaj, marina ve yat listesine mavibayrak.org.tr adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör