Türkiye kıyıları 2020’de 515 Mavi Bayrak kazandı

49 ülkenin yer aldığı programda Türkiye üçüncü oldu

27 Mayıs 2020

Danimarka, Kopenhag merkezli Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE tarafından 1987 yılından beri verilen ve dünyanın en yaygın eko-etiketlerinden olan Mavi Bayrak ödüllerinin 2020 yılı sonuçları açıklandı.

Türkiye’de Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen program kapsamında bu yıl Türkiye’deki 486 plaj, 22 marina ve 7 bireysel yat için olmak üzere toplamda 515 Mavi Bayrak ödülü verildi.

49 ülkenin yer aldığı programda ilk beş ülke ise sırası ile İspanya, Yunanistan, Türkiye, İtalya ve Fransa oldu.

Gelişme hakkında Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yayınlanan açıklamada Vakfın Başkanı Rıza Epikmen’in şu değerlendirmesi paylaşıldı;

”Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Buna karşın “doğal çevre” olumlu etkilenen nadir alanlardan biri oldu. Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Mavi Bayrak eko-etiketi bu anlamda önemli rol üstlenecek. Deniz, kum, güneş ağırlıklı gerçekleştirilen kıyı turizminde, normalleşme hazırlıkları sürecinde açıklanan Uluslararası Mavi Bayrak ödüllerinin, insanların turizm tercihlerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönem içerisinde Mavi Bayraklı plajlarda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, Uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olacaktır. Üstelik Covid-19 sürecinde yetkili kurumlarca öngörülen halk sağlığına yönelik ilave birtakım kriterler de uygulanacaktır. Ülkemizin Mavi Bayrak sayıları açısından dünyadaki başarısı bu anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, kıyılarımızda dalgalanan Mavi Bayraklarımız ile 2020 yılında sağlıklı ve başarılı bir sezon geçirilmesini dileriz.”

Çıkış noktası halk sağlığını korumak ve bunu çevre eğitimi ile bilinçlendirmek olan, Türkiye’de de 1993 yılından beri uygulanmakta olan programda Mavi Bayraklı plajlar 33 önemli kritere sahip. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atık su arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterlerden bazıları.